Start › Uppsala län › Uppsala
Phosworks Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 20 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −20 | −1 | −1 | −1 | −1 |
| Finansiella poster | 154 | 189 | 2 011 | −67 | −76 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 154 | 189 | 2 014 | 7 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 3 | 74 | 76 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 187 | 2 010 | −68 | −77 |
| Resultat före skatt | 134 | 187 | 2 010 | −68 | −77 |
| Årets resultat | 134 | 187 | 2 010 | −68 | −77 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 412 | 2 638 | 2 450 | 2 838 | 3 181 |
| Anläggningstillgångar | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 |
| Andelar i koncernföretag | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 |
| Omsättningstillgångar | 12 | 238 | 50 | 438 | 781 |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 592 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 592 |
| Kassa och bank | 12 | 238 | 50 | 438 | 189 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 412 | 2 638 | 2 450 | 2 838 | 3 181 |
| Eget kapital | 2 412 | 2 638 | 2 450 | 441 | 509 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 362 | 2 588 | 2 400 | 391 | 459 |
| Balanserat resultat | 2 228 | 2 400 | 391 | 459 | 536 |
| Årets resultat | 134 | 187 | 2 010 | −68 | −77 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 2 397 | 2 623 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 2 397 | 2 623 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 50 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 50 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Företagsinteckningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 2 400 | 391 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Phosworks Holding AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Phosworks Holding ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Phosworks Holding AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till Phosworks Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 | 2 400 |
Om bolaget
- Adress
- UPPSALA SLOTT ING A 4 TR, 752 37 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-12-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt genom dotterbolag utveckla och försälja varor och tjänster inom informations- och kommunikationsområdena, äga och förvalta aktier i dotterbolag ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2024-06-18)
- Årsstämma
- 2024-06-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget äger och förvaltar aktier i Phosworks Holding 2 AB 559250-2750. Företaget har sitt säte i Uppsala .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret att rapportera om.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.