Start › Stockholms län › Bromma
TM Ekström Bygg o Fastighetsförvaltning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 90 | 36 | 6 | 39 | 32 | 8 | 11 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 79 | 36 | 6 | 39 | 32 | 8 | 11 | 18 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −90 | −36 | −6 | −39 | −32 | −8 | −11 | −18 |
| Finansiella poster | 695 | 61 | 0 | 36 | 0 | 180 | 3 | 4 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 690 | 60 | 0 | 36 | 0 | 179 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 605 | 25 | −6 | −3 | −31 | 172 | −9 | −14 |
| Resultat före skatt | 605 | 25 | −6 | −3 | −31 | 172 | −9 | −14 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | −22 | 22 | – | – |
| Årets resultat | 605 | 25 | −6 | −3 | −10 | 150 | −9 | −14 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 514 | 3 113 | 3 363 | 3 811 | 4 197 | 4 610 | 5 140 | 5 772 |
| Anläggningstillgångar | 3 123 | 2 860 | 2 860 | 3 370 | 4 019 | 4 019 | 4 537 | 4 537 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 123 | – | – | – | – | – | – | – |
| Byggnader och mark | 1 123 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | 2 860 | 2 860 | 3 370 | 4 019 | 4 019 | 4 537 | 4 537 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 860 | 860 | 1 370 | 2 019 | 2 019 | 2 537 | 2 537 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Omsättningstillgångar | 391 | 253 | 503 | 441 | 178 | 591 | 603 | 1 235 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 388 | 249 | 500 | 441 | 178 | 590 | 602 | 1 235 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 514 | 3 113 | 3 363 | 3 811 | 4 197 | 4 610 | 5 140 | 5 772 |
| Eget kapital | 3 514 | 3 113 | 3 363 | 3 811 | 4 197 | 4 589 | 5 140 | 5 772 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 464 | 3 063 | 3 313 | 3 761 | 4 147 | 4 539 | 5 090 | 5 722 |
| Balanserat resultat | 2 859 | 3 038 | 3 320 | 3 764 | 4 157 | 4 389 | 5 098 | 5 737 |
| Årets resultat | 605 | 25 | −6 | −3 | −10 | 150 | −9 | −14 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 177 | 171 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 761 | 4 147 | 4 539 | 5 090 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | −80 | −254 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-10-31 | 2024-10-31 | 2023-11-01 | 2023-10-31 | 2022-11-01 | 2022-10-31 | 2021-11-01 | 2021-10-31 | 2020-11-01 | 2020-10-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-10-31 | 2024-10-31 | 2023-11-01 | 2023-10-31 | 2022-11-01 | 2022-10-31 | 2021-11-01 | 2021-10-31 | 2020-11-01 | 2020-10-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 860 | 860 | 860 | 1 370 | 1 370 | 2 019 | 2 019 | 2 019 | 2 019 |
| Försäljningar och utrangeringar | 860 | 0 | – | 510 | – | 649 | – | 0 | – | 518 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-10-31 | 2024-10-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 133 | 0 |
| Årets inköp | 1 133 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HEDEBYVÄGEN 10, 168 55 BROMMA
- Registrerat
- 2015-12-22
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultation inom bygg och fastighet samt förvaltning av värdepapper och äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att förvalta värdepapper och äga och förvalta fast och lös egendom.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget köpt en fastighet i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.