Start › Stockholms län › Hässelby
Chadni Transport AB
Utveckling10 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 1 068 | 3 373 | 5 468 | 2 139 | 2 221 | 4 249 | 11 312 | 1 700 |
| Nettoomsättning | 0 | 971 | 3 349 | 5 451 | 2 084 | 1 767 | 4 249 | 10 786 | 1 666 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 97 | 24 | 17 | 55 | 454 | 1 | 526 | 34 |
| Rörelsekostnader | 0 | 1 248 | 3 421 | 4 906 | 1 783 | 2 123 | 4 011 | 11 518 | 1 713 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 78 | 169 | 192 | 154 | 121 | 270 | 1 410 | 238 |
| Handelsvaror | 0 | 136 | 486 | 699 | 212 | 229 | 439 | 1 257 | 148 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 328 | 846 | 1 073 | 390 | 479 | 1 019 | 2 716 | 739 |
| Personalkostnader | 0 | 614 | 1 846 | 2 797 | 918 | 1 209 | 2 204 | 5 767 | 493 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 75 | 144 | 108 | 85 | 67 | 254 | 62 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 92 | – | – | – | 0 | 12 | 113 | 33 |
| Rörelseresultat | 0 | −180 | −48 | 562 | 357 | 98 | 238 | −206 | −13 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −18 | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 18 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −180 | −48 | 562 | 357 | 98 | 220 | −209 | −13 |
| Resultat före skatt | 0 | −180 | −48 | 562 | 357 | 98 | 220 | −209 | −13 |
| Årets resultat | 0 | −180 | −48 | 562 | 357 | 98 | 220 | −209 | −13 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 | 0 | 1 468 | 1 591 | 1 136 | 417 | 498 | 1 250 | 616 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 542 | 616 | 716 | 128 | 213 | 580 | 534 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 472 | 546 | 691 | 128 | 213 | 580 | 534 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 472 | 546 | 691 | 128 | 213 | 580 | 534 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 70 | 70 | 26 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 70 | 70 | 26 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 50 | 0 | 926 | 975 | 420 | 289 | 284 | 670 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 303 | 455 | 373 | 156 | 156 | 369 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 188 | 300 | 241 | 20 | 149 | 369 | 0 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 27 | 25 | 34 | 11 | 7 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 88 | 130 | 98 | 125 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 50 | 0 | 624 | 520 | 47 | 134 | 128 | 301 | 82 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 | 0 | 1 468 | 1 591 | 1 136 | 417 | 498 | 1 250 | 616 |
| Eget kapital | 50 | −137 | 43 | 51 | 736 | 379 | 281 | 50 | 37 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | −50 | −50 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 0 | −187 | −7 | 1 | 686 | 329 | 231 | 0 | −13 |
| Balanserat resultat | 0 | −7 | 41 | −561 | 329 | 231 | 11 | 209 | 0 |
| Årets resultat | 0 | −180 | −48 | 562 | 357 | 98 | 220 | −209 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 137 | 1 311 | 1 351 | 264 | 0 | 117 | 797 | 679 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | – | 0 | 117 | 148 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 137 | 1 311 | 1 351 | 264 | – | – | 649 | 679 |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 114 | 189 | 137 | 38 | 100 | 403 | −100 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 23 | 26 | 45 | 6 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 51 | 90 | 53 | 24 | 91 | −56 | −100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 40 | 74 | 39 | 9 | 0 | 459 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 | 686 | 329 | – | −209 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 40 | – | – | – | – | 209 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | 209 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Aktiekapital kvar att skiftas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%.. Företaget avslutade med att sälja tillgångar. Det skulle inte finns någon skuld utan att aktieägare eller huvudman står på skulden. Det finns ingen obetald skatt, moms eller arbetsgivaravgifter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.av att företag inte bra samt att antalet bilar har minskat
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
På grund av Covid-19
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
P.g.av corona pandemin
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 682 | 534 |
| Årets inköp | 149 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 103 | – |
| Återförda avskrivningar | −103 | – |
Om bolaget
- Adress
- BLÅKLOCKSVÄGEN 59, 165 71 HÄSSELBY
- Registrerat
- 2015-12-21
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bilverkstad och taxi verksamhet Åkare företag: Taxi verksamhet
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-09-21
- Senaste annonsen
- 2022-09-21
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-06
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom Transport Företaget har sitt säte i Kumla gårdsväg 13, Garage port 4 i NORSBORG, Stockholm
Väsentliga händelser
Förtagets har kvar Aktiekapital som ska skiftas efter årsredovisning
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.