Start › Dalarnas län › Svärdsjö
Lövblad Montage och Service AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 344 | 1 554 | 47 | 578 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 344 | 1 553 | 39 | 578 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 9 | 0 |
| Rörelsekostnader | 32 | 62 | 543 | 1 024 | 119 | 102 |
| Övriga externa kostnader | 32 | 62 | 80 | 216 | 39 | 25 |
| Personalkostnader | – | 0 | 463 | 804 | 74 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 5 | 6 | 77 |
| Rörelseresultat | −32 | −62 | −199 | 530 | −72 | 476 |
| Finansiella poster | −4 | −4 | −4 | −7 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 5 | 5 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | −65 | −203 | 523 | −72 | 476 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 100 | −100 | 70 | −62 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 100 | −100 | 65 | −65 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 5 | 3 |
| Resultat före skatt | −36 | −65 | −103 | 423 | −2 | 414 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 89 | 1 | 79 |
| Årets resultat | −36 | −65 | −103 | 335 | −3 | 335 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 12 | 41 | 111 | 580 | 148 | 582 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 12 | 41 | 111 | 580 | 143 | 572 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 3 | 51 | 3 | 95 | 56 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 47 |
| Övriga fordringar | 8 | 3 | 51 | 3 | 95 | 10 |
| Kassa och bank | 4 | 38 | 60 | 576 | 48 | 516 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 12 | 41 | 111 | 580 | 148 | 582 |
| Eget kapital | −7 | 29 | 95 | 385 | 51 | 404 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −57 | −21 | 45 | 335 | 1 | 354 |
| Balanserat resultat | −21 | 45 | 148 | 1 | 4 | 18 |
| Årets resultat | −36 | −65 | −103 | 335 | −3 | 335 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 100 | 0 | 70 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 100 | 0 | 65 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 12 | 16 | 94 | 97 | 109 |
| Leverantörsskulder | 3 | – | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 10 | 80 | 79 |
| Övriga skulder | 5 | 2 | 4 | 65 | 2 | 15 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 188 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen påverkas av hur mycket verksamhet som har bedrivits under respektive år. Verksamheten är nu helt vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen påverkas av hur mycket verksamhet som har bedrivits under respektive år. Verksamheten är nu helt vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen påverkas av hur mycket verksamhet som har bedrivits under respektive år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen påverkas av hur mycket verksamhet som har bedrivits under respektive år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den stora omsättningsminskningen 2019 och 2018 beror på att ingen eller mycket lite verksamhet har bedrivits. Under 2020 har verksamheten återupptagits för att sedan återigen minskas under 2021.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 | 385 |
| Ackumulerade avskrivningar | 385 | 385 | 385 | 385 | 380 | 374 | 297 |
| Årets avskrivningar | – | – | 0 | 5 | 6 | 77 | – |
Om bolaget
- Adress
- HILLERSBODA 82, 790 23 SVÄRDSJÖ
- Registrerat
- 2015-12-18
- Bransch
- Elinstallationer
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra elarbeten med installationer och reparationer samt byggnads och anläggningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5070-6381
- Lövblad Montage & Service AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Falun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget utför elarbeten, installationer och reparationer samt bedriver byggnads och anläggnings- verksamhet. Verksamheten är förnärvarande vilande. Företaget har sitt säte i Falun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Balansräkningen visar att bolagets egnt kapital är förbrukat men då högt övervärde finns i anläggningstillgång har styrelsen valt att inte upprätta kontrollbalansräkning med hänvisning till att skäl att anta att bolagets eget kapital, beräknat enligt 25 kap 14§ aktiebolagslagen, understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet inte finns.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.