Start › Stockholms län › Stockholm
Castar Europe AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 128 | 213 | 295 | 219 | 1 276 |
| Övriga externa kostnader | 128 | 213 | 295 | 219 | 1 276 |
| Rörelseresultat | −128 | −213 | −295 | −219 | −1 276 |
| Finansiella poster | 121 | 342 | −151 | 866 | 31 736 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 28 | 423 | −12 | 972 | 31 896 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −19 | 7 | 3 | 32 | 5 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −112 | 83 | 126 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 17 | 138 | 164 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 | 129 | −447 | 646 | 30 461 |
| Resultat före skatt | −7 | 129 | −447 | 646 | 30 461 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 48 | 3 | 134 | 324 |
| Årets resultat | −7 | 81 | −450 | 512 | 30 136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 29 732 | 29 739 | 29 769 | 31 896 | 107 943 |
| Anläggningstillgångar | 29 369 | 29 256 | 29 339 | 30 540 | 56 775 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 29 369 | 29 256 | 29 339 | 30 540 | 56 775 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 29 369 | 29 256 | 29 339 | 30 540 | 56 775 |
| Omsättningstillgångar | 363 | 483 | 430 | 1 357 | 51 167 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 163 | 30 | 7 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 143 | 11 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 20 | 19 | 0 |
| Kassa och bank | 363 | 483 | 266 | 1 327 | 51 160 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 29 732 | 29 739 | 29 769 | 31 896 | 107 943 |
| Eget kapital | 29 548 | 29 556 | 29 474 | 29 924 | 106 953 |
| Bundet eget kapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Fritt eget kapital | 26 448 | 28 556 | 28 474 | 28 924 | 105 953 |
| Balanserat resultat | 28 556 | 28 474 | 28 924 | 28 412 | 75 816 |
| Årets resultat | −7 | 81 | −450 | 512 | 30 136 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 285 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 285 |
| Kortfristiga skulder | 183 | 183 | 294 | 1 972 | 705 |
| Skatteskulder | 48 | 48 | 3 | 134 | 324 |
| Övriga skulder | 41 | 41 | 196 | 1 743 | 285 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 95 | 95 | 95 | 95 | 95 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Castar Europe AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Castar Europe ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Castar Europe AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Castar Europe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Castar Europe AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Castar Europe ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Castar Europe AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Castar Europe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Castar Europe AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Castar Europe ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Castar Europe AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Castar Europe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Castar Europe AB för räkenskapsåret 1 januari 2022 till 31 december 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Castar Europe ABs finansiella ställning per 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Castar Europe AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 29 465 | 29 465 | 29 465 | 30 540 | 56 775 | 82 777 |
| Årets inköp | – | 0 | 800 | 1 890 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 875 | 28 126 | 75 481 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 96 | 208 | 126 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 41 | 83 | 126 | 0 | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 800 | 1 890 | 49 479 | – |
Om bolaget
- Adress
- KARLAVÄGEN 99 LGH 1201, 115 22 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-12-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget bedriver verksamhet genom att investera i små och medelstora bolag, köpa och sälja marknadsnoterade aktier och fondandelar, investera i konst och konstföremål samt därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-05-19)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2026-05-20
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.