Start › Norrbottens län › Luleå
Stäckfjärden Holdings AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 148 | 701 | 124 | 311 | 706 | 534 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 148 | 701 | 124 | 311 | 706 | 534 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 89 | 153 | 54 | 255 | 391 | 384 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 43 | 65 | 33 | 91 | 136 | 45 |
| Personalkostnader | – | 0 | 46 | 88 | 21 | 164 | 255 | 339 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | 59 | 548 | 70 | 56 | 314 | 150 |
| Finansiella poster | −6 | 0 | −615 | 165 | 442 | 137 | 90 | 65 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 148 | 448 | 0 | 88 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −610 | – | – | 138 | 0 | 7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 17 | −5 | 0 | 3 | 59 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −2 | −556 | 713 | 512 | 193 | 404 | 215 |
| Resultat före skatt | −8 | −2 | −556 | 713 | 512 | 193 | 404 | 215 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 12 | 118 | −22 | 41 | 70 | 47 |
| Årets resultat | −8 | −2 | −568 | 595 | 534 | 152 | 334 | 167 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 212 | 288 | 485 | 1 890 | 1 259 | 1 291 | 1 379 | 1 381 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 020 | 1 148 | 1 275 | 1 275 | 1 275 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 020 | 1 148 | 1 275 | 1 275 | 1 275 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 1 020 | 1 148 | 1 275 | 1 275 | 1 275 |
| Omsättningstillgångar | 212 | 288 | 485 | 870 | 111 | 16 | 104 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 286 | 481 | 501 | 103 | 0 | 37 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 85 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 210 | 286 | 481 | 216 | 103 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 37 | 0 |
| Kassa och bank | 2 | 2 | 4 | 369 | 8 | 16 | 66 | 106 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 212 | 288 | 485 | 1 890 | 1 259 | 1 291 | 1 379 | 1 381 |
| Eget kapital | 119 | 127 | 129 | 1 113 | 758 | 384 | 392 | 218 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 69 | 77 | 79 | 1 063 | 708 | 334 | 342 | 168 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 77 | 79 | 647 | 468 | 174 | 182 | 8 | 168 |
| Årets resultat | −8 | −2 | −568 | 595 | 534 | 152 | 334 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 25 | 440 | 465 | 750 | 585 | 848 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 440 | 465 | 750 | 585 | 848 |
| Övriga skulder | – | 0 | 25 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 93 | 162 | 331 | 337 | 36 | 157 | 402 | 315 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | 0 | 180 | 180 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 21 | – | 0 | 8 | 4 |
| Skatteskulder | 0 | 25 | 118 | 126 | 11 | 69 | 57 | 7 |
| Övriga skulder | 93 | 137 | 213 | 191 | 25 | 88 | 157 | 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | 130 | 160 | 160 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 063 | 708 | 334 | 342 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets verksamhet har operativa verksamhet har avvecklats
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har avsiktligen tagit färre konsultuppdrag än det tidigare räkenskapsåret, och istället fokuserat på att etablera nya dotterföretag, snarare än utföra konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget tidigare varit vilande och numer är aktivt verksamt igen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget varit vilande delar av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-11-30 | 2021-11-30 | 2020-11-30 | 2019-11-30 | 2018-11-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 020 | 1 148 | 1 275 | 1 275 | 1 275 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 275 |
| Försäljningar och utrangeringar | 128 | 128 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PARKVÄGEN 16 A, 972 53 LULEÅ
- Registrerat
- 2015-12-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsutveckling för små- och medelstora företag verksamma inom sport, sportfackhandel, idrottsturism och föreningsverksamhet. Samt äga och förvalta bolag verksamma inom sport, idrottsturism och sportfackhandel, samt äga och förvalta värdepapper, idrottsarenor och därtill förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5064-2297
- STÄCKFJÄRDEN HOLDINGS AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget säljer konsulttjänster inom verksamhetsutveckling för små företag och ideella föreningar. Där utöver erbjuder företaget bemmaningstjänster inom sportfackhandel och idrottsturism. Vidare skall företaget bedriva handel med värdepapper, samt äga och förvalta idrottsanläggningar. Bolagets säte är Söderhamn.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.