Start › Skåne län › Helsingborg
Vergelmer Invest AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 11 | 10 | 11 | 23 | 21 | 23 | 10 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 10 | 11 | 23 | 21 | 23 | 10 | 11 |
| Rörelseresultat | −11 | −10 | −11 | −23 | −21 | −23 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 4 | 69 | – | 0 | 1 913 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 100 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 1 980 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 4 | 69 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 100 | – | – | – | 0 | 51 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −6 | 58 | −23 | −21 | 1 890 | −10 | −11 |
| Årets resultat | −11 | −6 | 58 | −23 | −21 | 1 890 | −10 | −11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 438 | 1 619 | 2 125 | 2 307 | 2 513 | 2 709 | 1 117 | 1 172 |
| Anläggningstillgångar | 1 361 | 1 561 | 2 061 | 2 142 | 1 962 | 1 702 | 1 026 | 1 026 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 361 | 1 561 | 2 061 | 2 142 | 1 962 | 1 702 | 1 026 | 1 026 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 251 | 251 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 1 360 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 | 775 | 775 |
| Andra långfristiga fordringar | – | 0 | 500 | 581 | 401 | 141 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 78 | 59 | 64 | 166 | 551 | 1 008 | 91 | 147 |
| Kassa och bank | 78 | 59 | 64 | 166 | 551 | 1 008 | 91 | 147 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 438 | 1 619 | 2 125 | 2 307 | 2 513 | 2 709 | 1 117 | 1 172 |
| Eget kapital | 1 420 | 1 431 | 1 937 | 2 119 | 2 325 | 2 523 | 805 | 984 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 370 | 1 381 | 1 887 | 2 069 | 2 275 | 2 473 | 755 | 934 |
| Balanserat resultat | 1 381 | 1 387 | 1 829 | 2 092 | 2 296 | 583 | 765 | 945 |
| Årets resultat | −11 | −6 | 58 | −23 | −21 | 1 890 | −10 | −11 |
| Långfristiga skulder | 0 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 120 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 | 120 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 16 | 192 | 188 |
| Övriga skulder | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 6 | 184 | 180 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 500 | 240 | 183 | 177 | 172 | – |
| Medel att disponera | – | – | 1 887 | 2 069 | 2 275 | 2 473 | 755 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 251 | 251 |
| Försäljningar och utrangeringar | 251 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | −51 | −51 |
| Årets nedskrivningar | 100 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 51 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 | 2019-07-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 500 | 500 | 581 | 581 | 401 | 401 | 141 | 141 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 500 | – | 81 | – | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 | 2020-07-01 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 361 | 1 | 1 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 1 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 775 |
| Omklassificeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | 1 360 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- OLOF SKÖTKONUNGS GATA 37, 253 62 HELSINGBORG
- Registrerat
- 2015-12-02
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara att förvalta värdepapper företrädesvis inom IT-sektorn, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Helsingborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-22
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver kapitalförvaltning. Under hösten 2024 avyttrades samtliga aktier i det tidigare helägda dotterföretaget Urdabrunn Invest AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 49 kB | Öppna |
| 2024 | 46 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 46 kB | Öppna |
| 2020 | 45 kB | Öppna |
| 2019 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Urdabrunn Invest AB
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Urdabrunn Invest AB
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Urdabrunn Invest AB
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Urdabrunn Invest AB
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Urdabrunn Invest AB
Visa fler relationer
-
Urdabrunn Invest AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Urdabrunn Invest AB; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1