Start › Västra Götalands län › Göteborg
CHE LUMUMBA CLUB AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 12 | 15 | 1 | 15 | 17 | 42 | 37 |
| Nettoomsättning | 0 | 12 | 15 | 1 | 15 | 17 | 42 | 37 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 32 | 47 | 39 | 52 | 32 | 48 | 80 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | 0 | 9 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 24 | 1 | 39 | 52 | 32 | 48 | 80 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 46 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −38 | −20 | −32 | −39 | −37 | −16 | −6 | −43 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −38 | −21 | −32 | −39 | −37 | −16 | −7 | −43 |
| Resultat före skatt | −38 | −21 | −32 | −39 | −37 | −16 | −7 | −43 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −38 | −21 | −32 | −39 | −37 | −16 | −7 | −43 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
| Övriga fordringar | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 10 | 9 |
| Eget kapital | −237 | −199 | 179 | −146 | −107 | −70 | −54 | −47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −287 | −249 | 129 | −196 | −157 | −120 | −104 | −97 |
| Balanserat resultat | −249 | −228 | 162 | −157 | −120 | −104 | −97 | −54 |
| Årets resultat | −38 | −21 | −32 | −39 | −37 | −16 | −7 | −43 |
| Långfristiga skulder | – | – | −179 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | −179 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 241 | 202 | 0 | 146 | 107 | 71 | 64 | 57 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga skulder | 241 | 202 | – | 146 | 107 | 71 | 64 | 57 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −196 | −157 | −120 | −104 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen ger ett negativt resultat, dock mindre än föregående år. Året har präglats av förberedelser för kommande projekt och har därmed inte inbringat några intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%. Året har präglats av förberedelser för kommande projekt och har därmed inte inbringat några intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då den pågående pandemin satte stopp för fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- LANDALABERGEN 27, 411 29 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2015-12-02
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer syssla med filmproduktion, bok och tidningsmedia, musikproduktion och evenemang, modedesign, möbeldesign. Även boende, skolverksamhet och idrott. Cafe och restaurangverksamheet. Öl och vinproduktion.
Bankgironummer
- 5066-9159
- Che Lumumba Club AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet är att bedriva filmproduktion, bok och tidningsmedia. Musikproduktion och evenemang, modedesign, möbeldesign. Även boende, skolverksamhet och idrott. Café och restaurangverksamhet. Öl och vinproduktion. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.