Start › Stockholms län › Stockholm
X-shape Fitness AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 456 | 1 445 | 1 470 | 1 389 | 2 800 | 1 936 |
| Nettoomsättning | 1 374 | 1 440 | 1 344 | 1 125 | 2 645 | 1 936 |
| Övriga rörelseintäkter | 82 | 5 | 126 | 263 | 155 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 516 | 1 356 | 1 547 | 1 387 | 2 573 | 2 074 |
| Råvaror och förnödenheter | 134 | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 51 | 121 | 265 | 669 |
| Övriga externa kostnader | 522 | 580 | 959 | 459 | 1 694 | 779 |
| Personalkostnader | 806 | 776 | 506 | 730 | 517 | 552 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 0 | 31 | 76 | 74 | 74 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 23 | 0 |
| Rörelseresultat | −60 | 89 | −77 | 1 | 227 | −137 |
| Finansiella poster | −40 | −9 | 52 | −13 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 14 | 14 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 24 | 52 | 23 | 8 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 40 | 33 | 0 | 50 | 43 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | −100 | 79 | −25 | −11 | 206 | −186 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −25 | 21 | 11 | −38 | 93 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 27 | 11 | −38 | 93 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 25 | 6 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −100 | 54 | −4 | 0 | 168 | −93 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 13 | 0 | 0 | 24 | 0 |
| Övriga skatter | 0 | −2 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −100 | 43 | −4 | −1 | 144 | −93 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 714 | 800 | 1 026 | 983 | 1 157 | 1 149 |
| Anläggningstillgångar | 616 | 598 | 603 | 612 | 688 | 298 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 297 | 0 | – | – | – | – |
| Goodwill | 297 | 0 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 220 | 0 | 0 | 31 | 96 | 193 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 200 | 0 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 20 | 0 | 0 | 31 | 96 | 170 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 23 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 99 | 598 | 603 | 581 | 592 | 105 |
| Fordringar hos koncernföretag | 74 | 572 | 578 | 556 | 542 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 24 | 105 |
| Andra långfristiga fordringar | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 98 | 202 | 423 | 370 | 469 | 852 |
| Varulager m.m. | 4 | 17 | 6 | 6 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 4 | 17 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 93 | 290 | 87 | 113 | 295 |
| Kundfordringar | 17 | 7 | 2 | 42 | 9 | 6 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | – | 0 | 2 | 102 |
| Övriga fordringar | 45 | 66 | 228 | 1 | 73 | 183 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 20 | 60 | 44 | 30 | 5 |
| Kassa och bank | 13 | 93 | 126 | 277 | 356 | 557 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 714 | 800 | 1 026 | 983 | 1 157 | 1 149 |
| Eget kapital | 295 | 395 | 272 | 276 | 276 | 133 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 245 | 345 | 222 | 226 | 226 | 83 |
| Balanserat resultat | 345 | 302 | 226 | 226 | 83 | 175 |
| Årets resultat | −100 | 43 | −4 | −1 | 144 | −93 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 27 | 38 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 27 | 38 | 0 |
| Långfristiga skulder | 177 | 262 | 432 | 565 | 740 | 417 |
| Skulder till kreditinstitut | 177 | 262 | 432 | 550 | 644 | 417 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 15 | 95 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 242 | 143 | 322 | 115 | 104 | 600 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 333 |
| Leverantörsskulder | 79 | 9 | 303 | 71 | 10 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | −2 | 0 | 0 | 24 | 62 |
| Övriga skulder | 113 | 30 | 19 | 25 | 60 | 168 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 50 | 106 | 0 | 19 | 10 | 37 |
| Ställda säkerheter | – | – | 300 | 300 | – | 1 000 |
| Företagsinteckningar | – | – | 300 | 300 | – | 1 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 222 | 226 | 226 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har Rysslands invasion av Ukraina skapat oro i Sverige och i världen, vilket påverkar den ekonomiska utvecklingen. Det är inte känt hur situationen kommer att utvecklas och det finns därför en osäkerhet om den ekonomiska utvecklingen och företagets ledning utvärderar löpande situationen. Det är svårt att bedöma de direkta och indirekta effekterna av kriget på bolaget efter balansdagen och hur det påverkar bolagets framtida utveckling, men på kort sikt är det dock ingen eller begränsad påverkan på bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget har under räkenskapsåret påverkats av coronaviruset på följande sätt:Företaget har under räkenskapsåret tappat betydande andel av försäljningenFöretaget har under perioden maj 2020 - april 2021 ansökt om stöd för korttidsarbete i betydande omfattning och har beviljats på sökt stöd för korttidsarbete.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Pandemin av Covid-19 har haft negativ påverkan på företagets verksamhet efter räkenskapsåret slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 23 | 105 | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | 82 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 406 | 381 | 381 | 381 | 381 | 370 | 370 | 370 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 11 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 386 | 381 | 381 | 381 | 350 | 274 | 200 | 126 |
| Årets avskrivningar | 5 | – | – | 31 | 76 | 74 | 74 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 250 | 250 |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 50 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 23 | 19 |
| Årets inköp | – | 4 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- EASTMANSVÄGEN 13, 113 61 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-12-01
- Bransch
- Drift av gymanläggningar
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva EMS-träning och därmed förenlig verksamhet samt bedriva franchise som franschisegivare samt producera och distribuera audiovisuella medier till sina franchisetagare.
Bankgironummer
- 5081-4946
- X-SHAPE FITNESS AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-18
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver EMS-träning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag tillTalion Holding AB, org. nr. 559133-9527.Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Talion Holding AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Talion Holding AB; Organisationsnummer=559133-9527; ForetagetsSate=Stockholm
-
Talion Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver EMS-träning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Talion Holding AB, org nr. 559133-9527. Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Talion Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver EMS-träning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Talion Holding AB, org nr 559133-9527 Företaget har sitt säte i Stockholm .
-
Talion Holding AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver EMS-träning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är helägt dotterbolag till Talion Holding AB, org nr 559133-9527 Företaget har sitt säte i Stockholm .