Start › Stockholms län › Täby
JK Konsult AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 18 | 17 | 17 | 17 |
| Rörelseresultat | −22 | −21 | −20 | −19 | −18 | −18 | −17 | −17 | −17 |
| Finansiella poster | 41 | 108 | 2 050 | 696 | 1 296 | 523 | 457 | 485 | 351 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 003 | 690 | 1 296 | 523 | 455 | 490 | 357 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 41 | 108 | 46 | 6 | – | 0 | 2 | 2 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | 86 | 2 029 | 677 | 1 278 | 505 | 440 | 468 | 335 |
| Resultat före skatt | 19 | 86 | 2 029 | 677 | 1 278 | 505 | 440 | 468 | 335 |
| Skatt på årets resultat | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 17 | 86 | 2 029 | 677 | 1 278 | 505 | 440 | 468 | 335 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 327 | 6 308 | 6 221 | 4 190 | 3 512 | 2 234 | 1 729 | 1 289 | 1 292 |
| Anläggningstillgångar | 6 000 | 0 | 0 | 1 754 | 1 302 | 1 182 | 1 039 | 951 | 853 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 000 | 0 | 0 | 1 754 | 1 302 | 1 182 | 1 039 | 951 | 853 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 000 | 0 | 0 | 1 754 | 1 302 | 1 182 | 1 039 | 951 | 853 |
| Omsättningstillgångar | 327 | 6 308 | 6 221 | 2 437 | 2 210 | 1 052 | 690 | 338 | 439 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 4 | 5 | 2 | – | – | 0 | 147 | 143 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 147 | 143 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 4 | 5 | 2 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 327 | 6 304 | 6 215 | 2 435 | 2 210 | 1 052 | 690 | 191 | 296 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 327 | 6 308 | 6 221 | 4 190 | 3 512 | 2 234 | 1 729 | 1 289 | 1 292 |
| Eget kapital | 6 305 | 6 288 | 6 202 | 4 172 | 3 495 | 2 217 | 1 713 | 1 273 | 805 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 255 | 6 238 | 6 152 | 4 122 | 3 445 | 2 167 | 1 663 | 1 223 | 755 |
| Balanserat resultat | 6 238 | 6 152 | 4 122 | 3 445 | 2 167 | 1 663 | 1 223 | 755 | 421 |
| Årets resultat | 17 | 86 | 2 029 | 677 | 1 278 | 505 | 440 | 468 | 335 |
| Kortfristiga skulder | 22 | 20 | 19 | 18 | 17 | 17 | 16 | 16 | 487 |
| Skatteskulder | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 472 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 17 | 16 | 16 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 125 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 445 | 2 167 | 1 663 | 1 223 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 | 2020-01-31 | 2019-01-31 | 2018-01-31 | 2017-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 000 | 0 | 0 | 1 754 | 1 302 | 1 182 | 1 039 | 951 | 853 | 605 |
| Årets inköp | 6 000 | – | 0 | 451 | 121 | 143 | 87 | 98 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 754 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | 451 | 121 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MARKNADSVÄGEN 135 LGH 1002, 183 78 TÄBY
- Registrerat
- 2015-11-30
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sollentuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Sollentuna Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består i att äga aktier och förvalta dessa. Bolaget har sitt säte i Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.