Start › Stockholms län › Bromma
HELCAT förvaltning AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 299 | 284 | 221 | 173 | 121 | 145 | 155 | 100 |
| Övriga externa kostnader | 299 | 284 | 221 | 173 | 121 | 145 | 155 | 100 |
| Rörelseresultat | −299 | −284 | −221 | −173 | −121 | −145 | −155 | −100 |
| Finansiella poster | 1 264 | 1 047 | 1 239 | 862 | 2 773 | 775 | 699 | 709 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 26 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 365 | 847 | 1 174 | 803 | 1 054 | 526 | 729 | 798 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −99 | 204 | 66 | 60 | 1 719 | 250 | −29 | −115 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 965 | 763 | 1 019 | 689 | 2 652 | 630 | 544 | 608 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −1 200 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 965 | 763 | 1 019 | 689 | 1 452 | 630 | 544 | 608 |
| Skatt på årets resultat | 199 | 157 | 209 | 142 | 299 | 135 | 117 | 134 |
| Övriga skatter | 20 | 21 | 42 | 51 | 18 | 0 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 746 | 585 | 768 | 496 | 1 134 | 495 | 426 | 474 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 30 149 | 29 599 | 29 254 | 28 773 | 28 454 | 27 508 | 27 180 | 27 104 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 30 099 | 29 549 | 29 204 | 28 723 | 28 404 | 27 458 | 27 130 | 27 054 |
| Kortfristiga fordringar | 2 501 | 2 662 | 2 637 | 2 799 | 2 599 | 2 616 | 2 802 | 3 004 |
| Fordringar hos koncernföretag | 2 358 | 2 438 | 2 488 | 2 498 | 2 498 | 2 498 | 2 698 | 2 698 |
| Övriga fordringar | 143 | 224 | 149 | 301 | 101 | 118 | 104 | 306 |
| Kortfristiga placeringar | 27 101 | 26 363 | 25 653 | 25 141 | 25 031 | 23 514 | 22 006 | 21 581 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 27 101 | 26 363 | 25 653 | 25 141 | 25 031 | 23 514 | 22 006 | 21 581 |
| Kassa och bank | 496 | 523 | 914 | 783 | 774 | 1 328 | 2 321 | 2 468 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 149 | 29 599 | 29 254 | 28 773 | 28 454 | 27 508 | 27 180 | 27 104 |
| Eget kapital | 29 742 | 29 205 | 28 825 | 28 252 | 27 944 | 27 177 | 26 859 | 26 605 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 29 692 | 29 155 | 28 775 | 28 202 | 27 894 | 27 127 | 26 809 | 26 555 |
| Balanserat resultat | 28 946 | 28 570 | 28 007 | 27 706 | 26 759 | 26 632 | 26 384 | 26 081 |
| Årets resultat | 746 | 585 | 768 | 496 | 1 134 | 495 | 426 | 474 |
| Kortfristiga skulder | 407 | 393 | 429 | 521 | 511 | 331 | 321 | 498 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | 0 | 5 | 6 | 3 |
| Skatteskulder | 356 | 366 | 351 | 441 | 434 | 252 | 250 | 431 |
| Övriga skulder | 36 | 13 | 63 | 63 | 61 | 59 | 49 | 49 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 204 | 195 | 188 | 368 | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 28 202 | 27 894 | 27 127 | 26 809 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter rapportperiodens utgång har Covid-19 klassats som en pandemi med, förutom hälsoeffekterna, en väsentlig påverkan på konjunkturen. En försvagad konjunktur och effekterna av spridningen av coronaviruset väntas under 2020 få en dämpande effekt på branschens försäljning. Bolaget följer utvecklingen och utvärderar löpande i vilken omfattning verksamheten kan komma att påverkas både på kort och lång sikt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Om bolaget
- Adress
- ALVIKSVÄGEN 112, 167 62 BROMMA
- Registrerat
- 2015-11-30
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper.
Bankgironummer
- 5062-1432
- HELCAT FÖRVALTNING AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-28
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och bedriva förvaltning av värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 48 kB | Öppna |
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2024 | 45 kB | Öppna |
| 2023 | 45 kB | Öppna |
| 2022 | 45 kB | Öppna |
| 2021 | 45 kB | Öppna |
| 2020 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AB Snabblöparna 18; Organisationsnummer=559037-6116; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AB Snabblöparna 18; Organisationsnummer=559037-6116; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=AB Snabblöparna 18
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AB Snabblöparna 18
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AB Snabblöparna 18
Visa fler relationer
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AB Snabblöparna 18
-
AB Snabblöparna 18
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=AB Snabblöparna 18