Start › Stockholms län › Stockholm
Aktiebolaget Portmanteau Holding
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 1 356 | 9 | 0 | 62 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 356 | 0 | 0 | 44 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 9 | 0 | 19 |
| Rörelsekostnader | 18 | 151 | 266 | 24 | 38 | 48 | 183 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 253 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 140 | 1 | 16 | 17 | 25 | 155 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 5 | – | 0 | 2 | 12 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 7 | 8 | 21 | 21 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | −151 | −266 | 1 332 | −29 | −48 | −121 |
| Finansiella poster | 562 | 720 | −5 | – | 0 | 0 | −5 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 731 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 650 | – | – | – | – | 0 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 11 | 11 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 544 | 569 | −272 | 1 332 | −29 | −48 | −126 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 43 | 272 | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 43 | 272 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 544 | 613 | 0 | 1 332 | −29 | −48 | −126 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 234 | – | – | – |
| Årets resultat | 544 | 613 | 0 | 1 098 | −29 | −48 | −126 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 276 | 1 180 | 1 287 | 1 811 | 181 | 259 | 306 |
| Anläggningstillgångar | 802 | 898 | 907 | 681 | 108 | 153 | 174 |
| Materiella anläggningstillgångar | 414 | 423 | 432 | 331 | 8 | 53 | 74 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 26 | 26 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 | −16 | −7 | 0 | 8 | 53 | 74 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 413 | 413 | 413 | 331 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 388 | 475 | 475 | 350 | 100 | 100 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | 375 | 375 | 375 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 13 | 13 | 13 | 263 | 13 | 13 | 13 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 |
| Omsättningstillgångar | 474 | 281 | 380 | 1 130 | 73 | 106 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 409 | 206 | 248 | 188 | 4 | 6 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 188 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 407 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 206 | 248 | 0 | 4 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 65 | 75 | 132 | 942 | 69 | 100 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 276 | 1 180 | 1 287 | 1 811 | 181 | 259 | 306 |
| Eget kapital | 1 266 | 931 | 747 | 1 229 | 131 | 160 | 298 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 216 | 881 | 697 | 1 179 | 81 | 110 | 248 |
| Balanserat resultat | 672 | 269 | 697 | 81 | 110 | 158 | 374 |
| Årets resultat | 544 | 613 | 0 | 1 098 | −29 | −48 | −126 |
| Långfristiga skulder | 0 | 183 | 243 | 0 | 50 | 99 | 3 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 183 | 243 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 50 | 99 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 65 | 297 | 582 | 0 | 0 | 5 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 60 | 60 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 234 | 234 | – | – | – |
| Övriga skulder | 5 | – | 0 | 338 | – | 0 | 5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 4 | 10 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 210 | 428 | 483 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 179 | 81 | 110 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har till viss del påverkats av utbrottet av Covid-19 men har också minskat på grund av minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 | 13 | 13 | 263 | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | – | – | – | 250 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 375 | 375 |
| Årets inköp | – | – | 125 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 88 | 93 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | – | 5 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 88 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 88 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 85 | 59 | 59 | 107 | 107 | 107 | 59 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | – | 48 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 48 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 84 | 75 | 66 | 59 | 51 | 54 | 32 | 32 | 16 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | – | 8 | 21 | 21 | – | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 23 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 26 | 26 |
| Årets inköp | – | 26 | – |
| Årets avskrivningar | 9 | 7 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 413 | 413 | 331 | 331 |
| Årets inköp | – | 82 | 331 | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄRTAVÄGEN 31, 115 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-11-26
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förvaltningsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5064-6215
- Leopold White Holding AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva förvaltningsverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 50 kB | Öppna |
| 2024 | 242 kB | Öppna |
| 2023 | 243 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Aktiebolaget Centennium
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aktiebolaget Centennium; Organisationsnummer=559339-6863; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
Aktiebolaget Centennium
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aktiebolaget Centennium; Organisationsnummer=559339-6863; ForetagetsSate=Stockholm
-
Aktiebolaget Centennium
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aktiebolaget Centennium; Organisationsnummer=559339-6863; ForetagetsSate=Stockholm