Prognosis Positive AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025-09 | 2025-06 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 225 | 1 758 | 851 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 51 | 1 249 | 846 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 174 | 509 | 5 |
| Rörelsekostnader | 2 | 0 | 14 | 14 | 104 | 1 146 | 2 044 | 1 927 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 93 | 209 | 120 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 0 | 14 | 14 | 111 | 414 | 432 | 823 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | −6 | 639 | 1 380 | 963 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 23 | 21 |
| Rörelseresultat | −2 | 0 | −14 | −14 | −104 | −921 | −286 | −1 076 |
| Finansiella poster | 1 680 | −2 875 | 23 285 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 680 | 716 | 23 285 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 591 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 678 | −2 875 | 23 271 | −14 | −104 | −921 | −286 | −1 077 |
| Resultat före skatt | 1 678 | −2 875 | 23 271 | −14 | −104 | −921 | −286 | −1 077 |
| Årets resultat | 1 678 | −2 875 | 23 271 | −14 | −104 | −921 | −286 | −1 077 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025-09 | 2025-06 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 728 | 20 529 | 23 404 | 16 | 52 | 57 | 456 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 1 709 | 20 510 | 23 385 | 0 | 0 | 0 | 71 | 94 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 71 | 94 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 71 | 94 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 709 | 20 510 | 23 385 | – | – | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 7 218 | 14 203 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 709 | 13 291 | 9 182 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 | 19 | 19 | 16 | 52 | 57 | 385 | 576 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 174 | 156 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 174 | 156 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 19 | 19 | 15 | 51 | 47 | 93 | 355 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 276 |
| Övriga fordringar | 19 | 19 | 19 | 15 | 51 | 32 | 30 | 20 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | 62 | 59 |
| Kassa och bank | – | – | 1 | 1 | 1 | 9 | 118 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 728 | 20 529 | 23 404 | 16 | 52 | 57 | 456 | 670 |
| Eget kapital | 1 728 | 20 409 | 23 285 | 14 | 28 | 28 | 96 | 95 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 678 | 20 359 | 23 235 | −36 | −22 | −22 | 46 | 45 |
| Balanserat resultat | 0 | 23 235 | −36 | −22 | 1 925 | −3 001 | 45 | 1 122 |
| Årets resultat | 1 678 | −2 875 | 23 271 | −14 | −1 947 | −921 | 1 | −1 077 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 119 | 119 | 2 | 24 | 29 | 360 | 575 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 24 | 0 | 0 | 20 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 5 | 5 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 119 | 119 | 2 | −5 | 12 | 258 | 511 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 12 | 102 | 42 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025-09 | 2025-06 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −22 | 46 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025-09 | 2025-06 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 105 | – | 287 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2025-06-30 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 810 | 14 203 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 3 591 | 14 203 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 3 591 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 3 591 | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2025-06-30 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 709 | 13 291 | 9 182 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 7 701 | 9 595 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 11 582 | 3 591 | 413 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 115 | 115 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 115 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 115 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 44 | 21 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 23 | 21 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 44 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 5298, 200 72 MALMÖ
- Registrerat
- 2015-11-17
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska förvalta fast och lös egendom, samt företa därmed jämställbar verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under året ägt andelar i andra företag. Bolaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året bytt ägare, ställföreträdare, företagsnamn och bolagsordning, samt vid en extra bolagsstämma skiftat andelar och fordringar till sina ägare i syfte att förenkla koncernstrukturen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.