Start › Stockholms län › Stockholm
GrowtheX AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 517 | 1 634 | 1 835 | 1 759 | 1 326 | 1 089 | 1 519 | 1 416 |
| Nettoomsättning | 2 508 | 1 633 | 1 835 | 1 759 | 1 326 | 992 | 1 519 | 1 405 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 1 | – | – | 0 | 97 | 0 | 11 |
| Rörelsekostnader | 1 880 | 1 178 | 1 404 | 963 | 1 163 | 962 | 1 045 | 1 055 |
| Råvaror och förnödenheter | 354 | 41 | 106 | 242 | 130 | 35 | 0 | 11 |
| Handelsvaror | 187 | 2 | 81 | 84 | 12 | 16 | 32 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 510 | 376 | 397 | 326 | 196 | 196 | 273 | 319 |
| Personalkostnader | 796 | 725 | 787 | 279 | 793 | 710 | 739 | 709 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 32 | 32 | 32 | 32 | 5 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 637 | 456 | 431 | 796 | 162 | 127 | 475 | 361 |
| Finansiella poster | 1 | 171 | 18 | 0 | 0 | −1 | −2 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 162 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 12 | 18 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 638 | 627 | 449 | 796 | 163 | 126 | 473 | 361 |
| Resultat före skatt | 638 | 627 | 449 | 796 | 163 | 126 | 473 | 361 |
| Skatt på årets resultat | 140 | 100 | 97 | 83 | 39 | 33 | 106 | 83 |
| Årets resultat | 498 | 528 | 352 | 713 | 124 | 94 | 367 | 278 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 680 | 2 239 | 2 009 | 1 606 | 1 120 | 1 218 | 1 332 | 1 148 |
| Anläggningstillgångar | 1 008 | 962 | 727 | 489 | 124 | 156 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 27 | 59 | 91 | 124 | 156 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 27 | 59 | 91 | 124 | 156 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 008 | 935 | 668 | 398 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 995 | 935 | 668 | 398 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 673 | 1 277 | 1 282 | 1 117 | 996 | 1 062 | 1 332 | 1 148 |
| Kortfristiga fordringar | 790 | 378 | 540 | 484 | 231 | 362 | 486 | 476 |
| Kundfordringar | 484 | 145 | 345 | 377 | 118 | 205 | 348 | 382 |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 271 | 221 | 184 | 88 | 94 | 138 | 138 | 86 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 13 | 11 | 19 | 19 | 19 | 0 | 8 |
| Kassa och bank | 883 | 899 | 743 | 632 | 766 | 700 | 846 | 672 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 680 | 2 239 | 2 009 | 1 606 | 1 120 | 1 218 | 1 332 | 1 148 |
| Eget kapital | 1 710 | 1 422 | 1 089 | 947 | 435 | 455 | 561 | 594 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 660 | 1 372 | 1 039 | 897 | 385 | 405 | 511 | 544 |
| Balanserat resultat | 1 162 | 844 | 687 | 185 | 261 | 311 | 144 | 266 |
| Årets resultat | 498 | 528 | 352 | 713 | 124 | 94 | 367 | 278 |
| Långfristiga skulder | 307 | 292 | 341 | 312 | 308 | 157 | 201 | 41 |
| Övriga skulder | 307 | 292 | 341 | 312 | 308 | 157 | 201 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 663 | 525 | 579 | 346 | 378 | 606 | 571 | 513 |
| Leverantörsskulder | 9 | 1 | 35 | 25 | 69 | 263 | 12 | 16 |
| Skatteskulder | 239 | 196 | 180 | 122 | 71 | 139 | 190 | 154 |
| Övriga skulder | 391 | 306 | 344 | 176 | 225 | 192 | 357 | 323 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 21 | 20 | 24 | 13 | 12 | 13 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 210 | 195 | 200 | 200 | 170 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 897 | 385 | 405 | 511 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då efterfrågan av bolagets tjänster sjunkigt iom Covid-19 pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 995 | 935 | 668 | 668 |
| Årets inköp | 60 | 268 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 |
| Årets inköp | 13 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 | 161 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 161 |
| Ackumulerade avskrivningar | 161 | 135 | 102 | 70 | 38 | 5 |
| Årets avskrivningar | 27 | 32 | 32 | 32 | 32 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- STORTORGET 7 2TR, 111 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-11-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster med inriktning mot affärscoaching, jobb- och karriärscoaching, personlig utveckling, team och ledarutveckling samt HR-stöd och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 240-4366
- GrowtheX
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom konsulttjänster med inriktning mot affärscoaching, jobb- och karriärscoaching, personlig utveckling, team och ledarutveckling samt HR-stöd och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Väsentliga händelser
Företaget har under året köpt aktier i GearUp Leadership AB, 556992-4755.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.