Start › Stockholms län › Stockholm
Puretrade Advisor Stockholm AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 689 | 952 | 1 124 | 2 587 | 2 480 | 1 702 | 2 504 |
| Nettoomsättning | 689 | 952 | 1 108 | 2 587 | 2 480 | 1 652 | 2 504 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | – | 0 | 49 | 0 |
| Rörelsekostnader | 720 | 1 002 | 1 460 | 1 006 | 1 300 | 845 | 671 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 66 | 102 | 0 | 346 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 597 | 730 | 1 033 | 915 | 852 | 522 | 502 |
| Personalkostnader | 51 | 134 | 274 | 75 | 96 | 323 | 169 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 72 | 51 | 16 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | −31 | −50 | −335 | 1 581 | 1 181 | 856 | 1 833 |
| Finansiella poster | −1 | −49 | −19 | 0 | 33 | −1 | 12 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | −9 | 22 | 0 | 37 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 34 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 7 | 41 | 0 | 4 | 2 | −12 |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −99 | −354 | 1 580 | 1 214 | 855 | 1 845 |
| Bokslutsdispositioner | 343 | 83 | 331 | −446 | −335 | −242 | −481 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 343 | 83 | 331 | −446 | −335 | −242 | −481 |
| Resultat före skatt | 312 | −16 | −23 | 1 135 | 879 | 613 | 1 364 |
| Skatt på årets resultat | 85 | 65 | 83 | 275 | 207 | 155 | 308 |
| Årets resultat | 227 | −81 | −106 | 859 | 672 | 457 | 1 056 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 218 | 4 572 | 5 147 | 6 532 | 5 168 | 4 269 | 3 871 |
| Anläggningstillgångar | 3 823 | 3 895 | 4 017 | 3 791 | 3 796 | 2 083 | 995 |
| Materiella anläggningstillgångar | 143 | 215 | 287 | 60 | 76 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 143 | 215 | 287 | 60 | 76 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 680 | 3 680 | 3 730 | 3 731 | 3 720 | 2 083 | 995 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 50 | 50 | 25 | 25 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | 0 | 0 | 500 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 680 | 3 680 | 3 680 | 3 681 | 3 695 | 2 058 | 470 |
| Omsättningstillgångar | 395 | 676 | 1 130 | 2 741 | 1 373 | 2 186 | 2 876 |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 129 | 405 | 1 154 | 486 | 304 | 1 168 |
| Kundfordringar | 0 | 107 | 323 | 1 097 | 212 | 108 | 872 |
| Övriga fordringar | 175 | 8 | 3 | 11 | 149 | 126 | 289 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 14 | 79 | 45 | 125 | 70 | 7 |
| Kassa och bank | 217 | 547 | 724 | 1 587 | 887 | 1 882 | 1 707 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 218 | 4 572 | 5 147 | 6 532 | 5 168 | 4 269 | 3 871 |
| Eget kapital | 2 812 | 2 847 | 2 928 | 3 034 | 3 174 | 2 503 | 2 045 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 762 | 2 797 | 2 878 | 2 984 | 3 124 | 2 453 | 1 995 |
| Balanserat resultat | 2 535 | 2 878 | 2 984 | 2 124 | 2 453 | 1 995 | 940 |
| Årets resultat | 227 | −81 | −106 | 859 | 672 | 457 | 1 056 |
| Obeskattade reserver | 1 179 | 1 522 | 1 605 | 1 937 | 1 491 | 1 156 | 914 |
| Periodiseringsfonder | 1 179 | 1 522 | 1 605 | 1 937 | 1 491 | 1 156 | 914 |
| Kortfristiga skulder | 227 | 203 | 613 | 1 562 | 503 | 610 | 911 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 210 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 150 | 117 | 166 | 312 | 362 | 471 | 595 |
| Övriga skulder | 70 | 79 | 228 | 1 208 | 111 | 123 | 273 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 9 | 42 | 30 | 16 | 43 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 291 | 262 | 0 | 1 000 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 1 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 124 | 2 453 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget påverkades väsentligt av pandemin 2020. Uppdragen minskade med ca 700 000 SEK jmf med åren 2019 och 2021. Under 2021 har bolagets konsultverksamhet fått flera uppdrag från Sandvik AB koncernen som har inneburit att omsättningen har återgått till en mer normal nivå.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen berodde i synnerhet på den accelerate pandemin COVID-19.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att uppdragen för 2021 kommer se mycket bättre ut jmf med 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 50 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 34 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 680 | 3 680 | 3 680 | 3 681 | 3 695 | 2 058 |
| Årets inköp | – | – | – | 9 | 1 637 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 9 | 23 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 359 | 359 | 359 | 82 | 82 | 82 |
| Årets inköp | – | 0 | 278 | – | 82 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 217 | 145 | 73 | 22 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | 72 | 72 | 51 | 16 | 5 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SANDHAMNSGATAN 55, 115 28 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-11-12
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom HR och företagsledning samt bedriva handel med värdepapper samt investeringar, förvaltning och uthyrning inom fastighetsbranschen i Sverige och i andra länder.
Bankgironummer
- 468-5053
- PURETRADE ADVISOR STOCKHOLM AB
kontrollerat 2026-10-13 - 5560-2353
- THOMAS WALLINDER ADVOKAT AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades 2015 med säte i Stockholms kommun, Stockholms län. Verksamheten består av konsultverksamhet inom HR och företagsledning. Bolaget bedriver även handel med värdepapper samt investeringar, förvaltning och uthyrning inom fastighetsbranschen i Sverige och utomlands. Då ägaren har valt att trappa ner på arbetstiden har ett mindre antal uppdrag genomförts under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.