Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Vallda Måleri AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 163 | 261 | 416 | 473 | 392 |
| Nettoomsättning | 163 | 261 | 416 | 473 | 392 |
| Rörelsekostnader | 196 | 292 | 388 | 410 | 287 |
| Handelsvaror | 39 | 90 | 63 | 120 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 73 | 78 | 150 | 116 | 105 |
| Personalkostnader | 76 | 117 | 173 | 173 | 135 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −33 | −31 | 28 | 64 | 104 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −33 | −31 | 28 | 64 | 104 |
| Resultat före skatt | −33 | −31 | 28 | 64 | 104 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 | 13 | 21 |
| Övriga skatter | 0 | 1 | −1 | – | – |
| Årets resultat | −33 | −32 | 23 | 50 | 83 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 234 | 265 | 329 | 367 | 359 |
| Anläggningstillgångar | 21 | 29 | 36 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 | 29 | 36 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 | 29 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 213 | 237 | 292 | 367 | 359 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 21 | 4 | 9 | 20 |
| Övriga fordringar | 30 | 21 | 4 | 2 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 7 | 17 |
| Kassa och bank | 183 | 215 | 288 | 358 | 339 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 234 | 265 | 329 | 367 | 359 |
| Eget kapital | 215 | 248 | 295 | 322 | 309 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 165 | 198 | 245 | 272 | 259 |
| Balanserat resultat | 198 | 230 | 222 | 176 | 176 |
| Årets resultat | −33 | −32 | 23 | 96 | 83 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 17 | 34 | 46 | 50 |
| Leverantörsskulder | 7 | 7 | 21 | 2 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | −15 | 23 | 33 |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 18 | 11 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 10 | 9 | 10 | 9 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ägare och företagsledare har valt att trappa ner under året och därmed har nettoomsättningen gått ner med mer än 30 %.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen på nettoomsättningen mellan 2021 och 2022 beror på att bolaget har dragit igång sin verksamhet igen efter pandmins utbrott.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 39 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 39 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 18 | 10 | 3 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 3 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BERYLLGATAN 73, 426 59 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2015-11-09
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska utföra måleriarbeten.
Bankgironummer
- 352-7157
- Vallda Måleri
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Aktiebolaget skall utföra måleriarbeten. Företaget har sitt säte i Göteborg kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.