Start › Stockholms län › Stockholm
BelAm Consulting AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 515 | 0 | 0 | 337 | 0 | 0 | 400 |
| Nettoomsättning | 2 515 | – | 0 | 337 | – | 0 | 400 |
| Rörelsekostnader | 512 | 83 | 25 | 20 | 53 | 30 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 103 | 83 | 25 | 20 | 53 | 30 | 18 |
| Personalkostnader | 407 | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 003 | −83 | −25 | 317 | −53 | −30 | 382 |
| Finansiella poster | −93 | −2 963 | 392 | 318 | 141 | 139 | 146 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −1 672 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 690 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 103 | 247 | 392 | 318 | 141 | 139 | 147 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −3 193 | 3 193 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 26 | 17 | 0 | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 910 | −3 045 | 367 | 635 | 89 | 108 | 528 |
| Bokslutsdispositioner | −426 | 7 | 23 | −12 | −25 | −27 | −132 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −426 | 7 | 23 | −12 | −25 | −27 | −132 |
| Resultat före skatt | 1 484 | −3 038 | 390 | 623 | 64 | 81 | 396 |
| Skatt på årets resultat | 345 | 36 | 85 | 131 | 16 | 18 | 85 |
| Årets resultat | 1 139 | −3 074 | 305 | 491 | 48 | 63 | 311 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 288 | 3 438 | 6 187 | 5 921 | 5 226 | 5 153 | 5 368 |
| Anläggningstillgångar | 84 | 0 | 3 218 | 2 921 | 3 174 | 3 087 | 3 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 84 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 84 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 218 | 2 921 | 3 174 | 3 087 | 3 000 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 0 | 1 572 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 1 646 | 2 921 | 3 174 | 3 087 | 3 000 |
| Omsättningstillgångar | 5 203 | 3 438 | 2 970 | 3 000 | 2 051 | 2 066 | 2 368 |
| Kortfristiga fordringar | 3 934 | 3 207 | 2 935 | 2 838 | 1 813 | 1 153 | 1 615 |
| Kundfordringar | 793 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 568 | 2 737 | 2 568 | 2 566 | 1 607 | 991 | 1 505 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 573 | 470 | 367 | 273 | 206 | 162 | 111 |
| Kassa och bank | 1 269 | 231 | 34 | 161 | 239 | 913 | 753 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 288 | 3 438 | 6 187 | 5 921 | 5 226 | 5 153 | 5 368 |
| Eget kapital | 2 968 | 2 330 | 5 404 | 5 099 | 4 608 | 4 560 | 4 674 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 918 | 2 280 | 5 354 | 5 049 | 4 558 | 4 510 | 4 624 |
| Balanserat resultat | 1 780 | 5 354 | 5 049 | 4 558 | 4 510 | 4 447 | 4 313 |
| Årets resultat | 1 139 | −3 074 | 305 | 491 | 48 | 63 | 311 |
| Obeskattade reserver | 1 016 | 590 | 597 | 620 | 608 | 583 | 556 |
| Periodiseringsfonder | 1 016 | 590 | 597 | 620 | 608 | 583 | 556 |
| Kortfristiga skulder | 1 303 | 518 | 187 | 202 | 10 | 10 | 139 |
| Skatteskulder | 323 | 81 | 177 | 112 | – | – | – |
| Övriga skulder | 970 | 422 | 0 | 80 | – | 0 | 129 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 15 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 800 | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 558 | 4 510 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
De två intresseföretagen blev satta i konkurs i april 2025. Nedskrivningar har gjorts på dessa innehav i bokslutet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Inga uppdrag har genomförts under året, till största del beroende på coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Coronapandemin har fortsatt påverkan på verksamheten efter balansdagen. Det går i dagsläget inte attkvantifiera pandemins påverkan till fullo.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 672 | 1 572 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 100 | 1 572 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 672 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 672 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 672 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 690 | 1 646 | 3 321 | 3 174 | 3 087 | 3 000 | 3 000 |
| Årets inköp | – | 144 | 297 | 247 | 87 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 690 | 100 | 1 972 | 100 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 521 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 1 521 | – | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 86 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 86 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 1 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- ERSTAGATAN 16, 116 36 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-11-06
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter, förvärva och inneha noterade och onoterade aktier, även konsultverksamhet inom nämnda områden samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5075-4118
- BelAm Consulting AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver konsulttjänster inom byggsektorn samt kapitalförvaltning. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Två intresseföretag har gått i konkurs under året. Dessa innehav skrevs ned i sin helhet föregående bokslut. En mindre nedskrivning har gjorts av innehav i ett portföljbolag, vilket påverkat resultatet i viss mån. Utvecklingen i sin helhet är positiv i och med den ökade efterfrågan på företagets tjänster.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.