Start › Gävleborgs län › Ljusdal
Mattias Hjärtmyr AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 525 | 4 313 | 652 | 1 242 | 1 540 | 972 | 1 249 |
| Nettoomsättning | 2 605 | 4 313 | 652 | 1 096 | 1 088 | 972 | 1 032 |
| Övriga rörelseintäkter | 920 | – | 0 | 147 | 452 | 0 | 217 |
| Rörelsekostnader | 2 481 | 3 004 | 605 | 705 | 1 447 | 1 051 | 1 108 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 079 | 1 545 | 123 | 0 | 470 | 122 | 115 |
| Övriga externa kostnader | 267 | 267 | 59 | 44 | 100 | 85 | 66 |
| Personalkostnader | 853 | 910 | 403 | 621 | 737 | 696 | 772 |
| Av- och nedskrivningar | 282 | 282 | 20 | 39 | 141 | 147 | 155 |
| Rörelseresultat | 1 044 | 1 309 | 46 | 538 | 93 | −79 | 140 |
| Finansiella poster | −36 | −48 | 1 | −6 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 36 | 48 | 0 | 6 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 007 | 1 261 | 47 | 532 | 93 | −79 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −484 | 134 | −134 | 0 | 40 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −250 | 134 | −134 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −234 | – | – | 0 | 40 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 007 | 777 | 181 | 398 | 93 | −39 | 138 |
| Skatt på årets resultat | 210 | 161 | 38 | 83 | 13 | 0 | 31 |
| Årets resultat | 797 | 616 | 143 | 315 | 80 | −39 | 107 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 978 | 3 880 | 2 582 | 1 208 | 1 752 | 648 | 856 |
| Anläggningstillgångar | 475 | 1 177 | 1 180 | 0 | 570 | 159 | 306 |
| Materiella anläggningstillgångar | 475 | 1 177 | 1 180 | 0 | 570 | 159 | 306 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 475 | 1 177 | 1 180 | 0 | 570 | 159 | 306 |
| Omsättningstillgångar | 3 503 | 2 703 | 1 402 | 1 208 | 1 182 | 489 | 549 |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 718 | 516 | 97 | 342 | 180 | 206 |
| Kundfordringar | 132 | 718 | 272 | 78 | 109 | 94 | 102 |
| Övriga fordringar | 139 | 0 | 244 | 18 | 234 | 86 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 105 |
| Kassa och bank | 3 232 | 1 986 | 886 | 1 111 | 840 | 309 | 343 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 978 | 3 880 | 2 582 | 1 208 | 1 752 | 648 | 856 |
| Eget kapital | 2 562 | 1 764 | 1 148 | 1 005 | 691 | 611 | 650 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 512 | 1 714 | 1 098 | 955 | 641 | 561 | 600 |
| Balanserat resultat | 1 714 | 1 098 | 955 | 641 | 561 | 600 | 493 |
| Årets resultat | 797 | 616 | 143 | 315 | 80 | −39 | 107 |
| Obeskattade reserver | 484 | 484 | 0 | 134 | – | 0 | 40 |
| Periodiseringsfonder | 250 | 250 | 0 | 134 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 234 | 234 | – | – | – | 0 | 40 |
| Långfristiga skulder | 126 | 592 | 768 | 0 | 401 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 126 | 592 | 768 | 0 | 401 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 806 | 1 040 | 666 | 69 | 660 | 37 | 166 |
| Skulder till kreditinstitut | 108 | 192 | 492 | 0 | 248 | – | – |
| Leverantörsskulder | 322 | 410 | 113 | 0 | 250 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 200 | 83 | 9 | – | – | 0 | 19 |
| Övriga skulder | 171 | 348 | 11 | 63 | 157 | 31 | 70 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 41 | 6 | 6 | 6 | 76 |
| Ställda säkerheter | 294 | 940 | 1 180 | – | 570 | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 294 | 940 | 1 180 | – | 570 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 641 | 561 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten skett i mindre skala än föregående verksamhetsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget ändrat verksamhetsinriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man under räkenskapsåret gjort en förändring i verksamhetsinriktning och varit i ett uppstartsskede. En lastbil är anskaffad och bolaget kommer köra maskintransporter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 921 | 1 761 | 1 482 | 282 | 872 | 737 | 737 | 937 |
| Årets inköp | 360 | 279 | 1 200 | – | 590 | – | 51 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 200 | – | – | 590 | 455 | – | 251 | – |
| Årets avskrivningar | 282 | 282 | 20 | 39 | 141 | 147 | 155 | – |
Om bolaget
- Adress
- MÅGA RAMSJÖVÄGEN 90, 827 91 LJUSDAL
- Registrerat
- 2015-11-03
- Bransch
- Mark- och grundarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva markentreprenader, konsulttjänster inom anläggningsarbeten, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5054-8882
- Mattias Hjärtmyr AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsarbete. Företaget har sitt säte i Ljusdal.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.