Start › Hallands län › Frillesås
Casual Appeal Exhibitions & Events AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 391 | 729 | 815 | 1 069 | 895 | 36 | 121 | 84 |
| Nettoomsättning | 401 | 544 | 702 | 1 069 | 893 | 36 | 121 | 84 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −10 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 176 | 113 | 0 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 678 | 619 | 773 | 1 062 | 735 | 144 | 121 | 157 |
| Råvaror och förnödenheter | 54 | 11 | 33 | 26 | 58 | – | 0 | 52 |
| Övriga externa kostnader | 208 | 306 | 213 | 364 | 340 | 112 | 100 | 104 |
| Personalkostnader | 306 | 213 | 505 | 628 | 293 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 111 | 88 | 22 | 43 | 43 | 32 | 22 | 0 |
| Rörelseresultat | −287 | 110 | 42 | 8 | 160 | −109 | 0 | −72 |
| Finansiella poster | −23 | −22 | −2 | −1 | −60 | −39 | 0 | −6 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | −60 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 39 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 22 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | −310 | 88 | 40 | 7 | 100 | −147 | 0 | −79 |
| Bokslutsdispositioner | 299 | – | – | – | – | – | 0 | 79 |
| Erhållna koncernbidrag | 299 | – | – | – | – | – | 0 | 79 |
| Resultat före skatt | −11 | 88 | 40 | 7 | 100 | −147 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −11 | 79 | 40 | 7 | 100 | −147 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 924 | 787 | 324 | 409 | 346 | 256 | 241 | 270 |
| Anläggningstillgångar | 333 | 444 | 33 | 76 | 120 | 163 | 86 | 108 |
| Materiella anläggningstillgångar | 333 | 444 | 33 | 76 | 120 | 163 | 86 | 108 |
| Byggnader och mark | 0 | 11 | 33 | 55 | 76 | 98 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 333 | 433 | 0 | 22 | 43 | 65 | 86 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 591 | 343 | 292 | 333 | 226 | 93 | 155 | 162 |
| Varulager m.m. | 0 | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 590 | 317 | 273 | 315 | 76 | 92 | 133 | 161 |
| Kundfordringar | 17 | 41 | – | 0 | 52 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 385 | 85 | 84 | 120 | 19 | 79 | 79 | 79 |
| Övriga fordringar | 182 | 180 | 180 | 190 | 0 | 3 | 32 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 11 | 9 | 5 | 5 | 10 | 23 | 44 |
| Kassa och bank | 1 | 16 | 19 | 18 | 150 | 0 | 22 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 924 | 787 | 324 | 409 | 346 | 256 | 241 | 270 |
| Eget kapital | 263 | 274 | 195 | 155 | 148 | 48 | 35 | 35 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 213 | 224 | 145 | 105 | 98 | −2 | −15 | −15 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 224 | 145 | 105 | 98 | −2 | 145 | −15 | −15 |
| Årets resultat | −11 | 79 | 40 | 7 | 100 | −147 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 358 | 387 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 358 | 387 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 303 | 126 | 129 | 254 | 198 | 208 | 206 | 235 |
| Leverantörsskulder | 2 | 14 | 2 | 0 | 14 | – | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 9 | – | – | 0 | 4 | – | – |
| Övriga skulder | 272 | 85 | 110 | 232 | 171 | 204 | 206 | 235 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 20 | 17 | 18 | 22 | 13 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 98 | −2 | −15 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 160 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Styrelsen konstaterar att man har en minskad omsättning med 26% jämfört med året innan. Den lägre omsättningen beror främst på en minskad orderingång men också en marknad som pressar priserna vilket man försöker hantera på bästa sätt. Resultatet belastas givetvis som en följd av lägre omsättning. Man är medveten om att man har stora avskrivningar i bolaget som givetvis belastar resultatet. Företagsledningen jobbar med att sälja av inventarier för att minska avskrivningarna. Man håller fortsatt ned lönekostnaderna.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Man har noterat en minskning i omsättningen på mer än 30% under 2023 samt att man konstaterar att omsättningen fortsätter att sjunka under 2024 men med minskad hastighet. Företaget märker av att marknaden är sval och att marginalerna är fortsatt låga. Längre avtal är svårt att få med kunder och markanden i stort är mycket volatil. För att hantera detta på bästa sätt har man i företaget minskat sina lönekostnader framförallt. Bland annat tack vare en lägre kostnadsbild i företaget har man lyckets få ett positivt resultat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen och ledningen övervakar utvecklingen kring den pågående konflikten i Ukraina. För närvarande är det svårt att bedöma direkta och indirekta effekter för bolagets verksamhet, men styrelsen och ledningen fortsätter att följa utvecklingen för att hantera förändringar som kan komma att påverka.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen och ledningen övervakar utvecklingen kring den pågående konflikten i Ukraina. För närvarande är det svårt att bedöma direkta och indirekta effekter för bolagets verksamhet, men styrelsen och ledningen fortsätter att följa utvecklingen för att hantera förändringar som kan komma att påverka.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen och ledningen övervakar utvecklingen kring den pågående konflikten i Ukraina. För närvarande är det svårt att bedöma direkta och indirekta effekter för bolagets verksamhet, men styrelsen och ledningen fortsätter att följa utvecklingen för att hantera förändringar som kan komma att påverka.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid tidpunkten för avlämnandet av årsredovisningen har Coronapandemin väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. Vi har i dagsläget inte noterat några vikande trender i vår försäljning men kan inte utesluta den osäkerhet som för närvarande råder kommer påverka bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid tidpunkten för avlämnandet av årsredovisningen har Coronapandemin väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. Vi har i dagsläget inte noterat några vikande trender i vår försäljning men kan inte utesluta den osäkerhet som för närvarande råder kommer påverka bolaget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 | 109 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 109 |
| Ackumulerade avskrivningar | 109 | 98 | 76 | 55 | 33 | 11 |
| Årets avskrivningar | 11 | 22 | 22 | 22 | 22 | 11 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 0 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 |
| Årets inköp | – | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 108 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 167 | 67 | 0 | 86 | 65 | 43 | 22 | – | – |
| Årets avskrivningar | 100 | 67 | – | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 86 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FÅGLAKULLEVÄGEN 27, 439 63 FRILLESÅS
- Registrerat
- 2015-10-19
- Bransch
- Detaljhandel med små sällskapsdjur
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet, verksamhet inom mäss-, event och displayproduktion, konsult- och arrangörs- verksamhet inom mässor, events och kongresser, konsultverksamhet inom marknadsföring, ekonomi och administration, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5055-0011
- FRIDÉN EQUESTRIAN STABLES
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-08
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kungsbacka registrerades år 2015. Bolaget är ett helägt dotterbolag av Fridén Invest AB. Bolaget skall bedriva reklambyråverksamhet, verksamhet inom mäss-, event och displayproduktion, konsult- och arrangörsverksamhet inom mässor, events och kongresser, konsultverksamhet inom marknadsföring, ekonomi och administration, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Styrelsen är medveten om att omsättningen under året har minskat med 26% och att man redovisar ett stort negativt resultat i verkamsheten. Man har därför mottagit ett koncernbidrag under 2025 om 299 000 kronor, från ett av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103 andra dotterbolag, Cleo & Colette Kaffe, Te & Konfektyr AB, orgnr 559412-7713. Moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103 äger 100% av aktierna i båda bolagen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 11 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 10 kB | Öppna |
| 2021 | 9 kB | Öppna |
| 2020 | 8 kB | Öppna |
| 2019 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
nder året har minskat med 26% och att man redovisar ett stort negativt resultat i verkamsheten. Man har därför mottagit ett koncernbidrag under 2025 om 299 000 kronor, från ett av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103 andra dotterbolag, Cleo & Colette Kaffe, Te & Konfektyr AB, orgnr 559412-7713. Moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103 äger 100% av aktierna i båda bolagen.
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.
Visa fler relationer
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.
-
Fridén Invest AB
Visa källuppgift
I bolaget finns 500 aktier. Samtliga aktier ägs till 100% av moderbolaget Fridén Invest AB, org nummer 559028-9103.