Start › Skåne län › Trelleborg
Trelleborgs jawads företag AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 553 | 502 | 1 535 |
| Nettoomsättning | 3 553 | 502 | 1 252 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 283 |
| Rörelsekostnader | 3 307 | 944 | 1 497 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 828 | 807 | 1 292 |
| Övriga externa kostnader | 1 007 | 69 | 110 |
| Personalkostnader | 437 | 48 | 86 |
| Av- och nedskrivningar | 36 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 20 | 10 |
| Rörelseresultat | 245 | −442 | 37 |
| Finansiella poster | −4 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 241 | −443 | 37 |
| Resultat före skatt | 241 | −443 | 37 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 8 |
| Årets resultat | 241 | −443 | 29 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 942 | 56 | 1 350 |
| Anläggningstillgångar | 733 | 0 | 40 |
| Materiella anläggningstillgångar | 533 | 0 | 40 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 359 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 175 | 0 | 40 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 200 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 208 | 56 | 1 310 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 628 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 628 |
| Kortfristiga fordringar | 198 | 10 | 586 |
| Kundfordringar | 24 | 0 | 519 |
| Övriga fordringar | 28 | 10 | 64 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 147 | 0 | 2 |
| Kassa och bank | 10 | 46 | 97 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 942 | 56 | 1 350 |
| Eget kapital | −137 | −377 | 65 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −187 | −427 | 15 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −427 | 15 | −13 |
| Årets resultat | 241 | −443 | 29 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 881 |
| Övriga skulder | – | 0 | 881 |
| Kortfristiga skulder | 1 078 | 433 | 403 |
| Leverantörsskulder | 752 | 2 | 332 |
| Skatteskulder | 43 | 6 | 1 |
| Övriga skulder | 147 | 425 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 136 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −187 | −427 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 183 |
| Årets inköp | 183 |
| Ackumulerade avskrivningar | 8 |
| Årets avskrivningar | 8 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2019-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 386 |
| Årets inköp | 386 |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 |
| Årets avskrivningar | 27 |
Om bolaget
- Adress
- Östra Förstadsgatan 73 lgh 1102, 231 38 TRELLEBORG
- Registrerat
- 2015-10-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av bageri konditori varor och allt som ingår i detta branschen.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-05-14
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Trelleborg registrerades år 2015 och bedriver sedan dess handel med bageri och konditori verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.