Start › Dalarnas län › Borlänge
AB PSV Research
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 716 | 1 154 | 1 326 | 1 072 | 70 | 28 | 167 |
| Nettoomsättning | 0 | 705 | 1 154 | 1 326 | 1 072 | 70 | 28 | 164 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelsekostnader | 84 | 1 283 | 1 044 | 512 | 471 | 125 | 92 | 143 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 696 | 35 | 7 | 91 | 0 | 18 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 571 | 228 | 129 | 105 | 79 | 56 | 100 |
| Personalkostnader | 9 | 6 | 771 | 371 | 270 | 45 | 18 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | −6 | 10 | 10 | 5 | 5 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | −567 | 110 | 814 | 601 | −55 | −64 | 24 |
| Finansiella poster | −87 | −4 | 2 | 0 | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 86 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −171 | −570 | 112 | 814 | 601 | −55 | −64 | 24 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 350 | −34 | −204 | −113 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 350 | −34 | −204 | −113 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −171 | −220 | 79 | 610 | 488 | −55 | −64 | 24 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 21 | 126 | 73 | – | – | – |
| Årets resultat | −171 | −220 | 58 | 485 | 415 | −55 | −64 | 24 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 171 | 316 | 1 101 | 1 558 | 996 | 102 | 65 | 242 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 125 | 125 | 101 | 105 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | 30 | 14 | 19 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 20 | 30 | 14 | 19 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 33 | 105 | 95 | 86 | 86 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | – | – | – | 86 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 8 | 105 | 95 | 86 | 0 | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 25 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 138 | 190 | 976 | 1 457 | 890 | 102 | 65 | 242 |
| Varulager m.m. | 26 | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 26 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 8 | 943 | 1 370 | 672 | 10 | 43 | 219 |
| Kundfordringar | – | 0 | 794 | 1 237 | 656 | 0 | 33 | 205 |
| Övriga fordringar | 23 | 8 | 150 | 119 | 17 | 10 | 10 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 89 | 183 | 33 | 87 | 218 | 92 | 22 | 23 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 171 | 316 | 1 101 | 1 558 | 996 | 102 | 65 | 242 |
| Eget kapital | 29 | 29 | 234 | 726 | 442 | 27 | 35 | 34 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −21 | −21 | 184 | 676 | 392 | −23 | −15 | −16 |
| Balanserat resultat | 149 | 184 | 326 | 71 | −23 | 31 | 49 | −39 |
| Årets resultat | −171 | −220 | 58 | 485 | 415 | −55 | −64 | 24 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 350 | 317 | 113 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 142 | 286 | 517 | 515 | 441 | 76 | 30 | 207 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 41 | 0 | 25 | 2 | 0 | 36 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 139 | 181 | 62 | – | – | – |
| Övriga skulder | 137 | 279 | 337 | 334 | 354 | 73 | 30 | 172 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | 350 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 676 | 392 | −23 | −15 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 170 | – | – | – | – | 46 | 65 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 121 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Årsomsättning har halverats p.g.a. att största kunden gick i konkurs.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Intäktsökning beror på väsentlig ökning av orderingång och större engagemang av företagsledaren.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 | 19 | 8 |
| Årets inköp | – | 10 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 50 | 50 | 50 | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 26 | – | 0 | – | 24 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 29 | 20 | 20 | 10 | 10 | 5 | 5 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | – | 10 | – | 10 | – | 5 | – | 5 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FINN JANS GATA 18, 784 75 BORLÄNGE
- Registrerat
- 2015-10-16
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling, projektering, tillverkning och försäljning av industriella maskiner, installationer, mobila fritidsbyggnader, fastighetsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 681-9106
- AB PSV Research
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Borlänge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-21
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är utveckling, projektering, tillverkning och försäljning av industriella maskiner, installationer, mobila fritidsbyggnader och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är i Borlänge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.