Start › Kronobergs län › Ingelstad
Industri och MC - Service Ingelstad AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 926 | 1 024 | 961 | 811 | 840 | 592 | 1 026 | 94 |
| Nettoomsättning | 926 | 1 024 | 961 | 811 | 840 | 550 | 1 026 | 94 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −1 | 42 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 981 | 937 | 996 | 688 | 842 | 753 | 861 | 62 |
| Handelsvaror | 173 | 238 | 201 | 97 | 128 | 172 | 91 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 92 | 157 | 104 | 122 | 114 | 177 | 22 |
| Personalkostnader | 589 | 607 | 614 | 441 | 546 | 422 | 548 | 13 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 24 | 46 | 46 | 46 | 46 | 22 |
| Rörelseresultat | −55 | 87 | −35 | 124 | −2 | −161 | 165 | 31 |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −54 | 87 | −35 | 123 | −3 | −162 | 163 | 31 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 24 | −13 | −11 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 24 | −13 | −11 |
| Resultat före skatt | −54 | 87 | −35 | 123 | −3 | −138 | 150 | 20 |
| Skatt på årets resultat | 6 | 7 | – | – | – | 0 | 32 | 4 |
| Årets resultat | −60 | 80 | −35 | 123 | −3 | −138 | 117 | 16 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 276 | 365 | 264 | 281 | 258 | 233 | 609 | 196 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 24 | 70 | 115 | 161 | 87 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 24 | 70 | 115 | 161 | 87 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | 22 | 43 | 65 | 87 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 24 | 48 | 72 | 96 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 276 | 365 | 264 | 257 | 188 | 118 | 448 | 109 |
| Varulager m.m. | 15 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 15 | 14 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 201 | 261 | 75 | 119 | 58 | 44 | 132 | 46 |
| Kundfordringar | 46 | 53 | 73 | 112 | 44 | 8 | 101 | 27 |
| Övriga fordringar | 150 | 203 | 3 | 7 | 14 | 31 | 26 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 5 | – | – | 0 | 6 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 60 | 90 | 189 | 138 | 130 | 73 | 316 | 63 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 276 | 365 | 264 | 281 | 258 | 233 | 609 | 196 |
| Eget kapital | 38 | 98 | 18 | 53 | −70 | −67 | 192 | 124 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −12 | 48 | −32 | 3 | −120 | −117 | 142 | 74 |
| Balanserat resultat | 48 | −32 | 3 | −120 | −117 | 22 | 24 | 58 |
| Årets resultat | −60 | 80 | −35 | 123 | −3 | −138 | 117 | 16 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 24 | 11 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 24 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 238 | 267 | 246 | 228 | 328 | 300 | 394 | 61 |
| Leverantörsskulder | 7 | 4 | 11 | 3 | 9 | 5 | 26 | 0 |
| Skatteskulder | 14 | 10 | 12 | 13 | 5 | 26 | 35 | 35 |
| Övriga skulder | 205 | 240 | 210 | 198 | 301 | 256 | 279 | 18 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 54 | 8 |
| Ställda säkerheter | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 50 | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 120 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −120 | −117 | 142 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 120 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 120 | 96 | 72 | 48 | 24 | 0 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 108 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 108 | 87 | 65 | 43 | 22 | 0 |
| Årets avskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – |
Om bolaget
- Adress
- TORSJÖVÄGEN 8, 355 72 INGELSTAD
- Registrerat
- 2015-10-06
- Bransch
- Reparation och underhåll av maskiner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva reparation och service av industrimaskiner och MC samt handel och förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 565-7424
- Industri och MC- Service AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ingelstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-16
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver reparation och service av industrimaskiner och MC. Företaget har sitt säte i Ingelstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.