Start › Stockholms län › Stockholm
Steninge Slott Fastighet 24 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | – | – | 0 | 11 | 16 | 13 | 11 |
| Övriga externa kostnader | – | – | 0 | 11 | 16 | 13 | 11 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | −11 | −16 | −13 | −11 |
| Finansiella poster | 0 | −315 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 315 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −315 | 0 | −11 | −16 | −13 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 315 | – | – | – | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 315 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | −11 | −16 | −13 | −11 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | −11 | −16 | −13 | −11 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 137 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| Anläggningstillgångar | 16 137 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 137 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| Byggnader och mark | 15 169 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 969 | – | – | – | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 137 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| Eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 50 | 51 | 51 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 1 | 12 | 16 | 14 | 12 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | −11 | −16 | −13 | −11 |
| Långfristiga skulder | 14 977 | 14 977 | 14 977 | 12 189 | 14 952 | 14 952 | 14 952 |
| Skulder till koncernföretag | 14 977 | 14 977 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 14 977 | 12 189 | 14 952 | 14 952 | 14 952 |
| Kortfristiga skulder | 1 110 | 120 | – | 2 787 | 26 | 25 | 25 |
| Skulder till koncernföretag | 969 | – | – | 2 787 | 25 | 24 | 24 |
| Övriga skulder | 141 | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 1 | 0 | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 12 | 15 | 13 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Steninge Slott Fastighet 24 AB för räkenskapsåret 2020-09-01 -- 2021-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Steninge Slott Fastighet 24 ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Steninge Slott Fastighet 24 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Steninge Slott Fastighet 24 AB för räkenskapsåret 2019-09-01 -- 2020-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Steninge Slott Fastighet 24 ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Steninge Slott Fastighet 24 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 15 169 | 15 148 | 15 028 | 15 028 | 15 028 |
| Årets inköp | 21 | 120 | 0 | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 | 2019-08-31 | 2018-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 969 | 0 | 0 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 15 028 | 12 572 |
Om bolaget
- Adress
- DROTTNINGHOLMSVÄGEN 42, 112 19 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-10-02
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerade 2015 och har som verksamhet att äga, förvalta och utveckla/projektera fastigheter. Bolaget är lagfaren ägare till fastigheten Steninge 1:54 i Sigtuna kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bototal Invest 3 AB, 559288-7151, med säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 7 kB | Öppna |
| 2023 | 7 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 87 kB | Öppna |
| 2020 | 87 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Bototal Invest 3 AB
Visa källuppgift
het att äga, förvalta och utveckla/projektera fastigheter. Bolaget är lagfaren ägare till fastigheten Steninge 1:54 i Sigtuna kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bototal Invest 3 AB, 559288-7151, med säte i Stockholm.
-
Bototal Invest 3 AB
Visa källuppgift
het att äga, förvalta och utveckla/projektera fastigheter. Bolaget är lagfaren ägare till fastigheten Steninge 1:54 i Sigtuna kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bototal Invest 3 AB, 559288-7151, med säte i Stockholm.
-
Bototal Invest 3 AB
Visa källuppgift
het att äga, förvalta och utveckla/projektera fastigheter. Bolaget är lagfaren ägare till fastigheten Steninge 1:54 i Sigtuna kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bototal Invest 3 AB, 559288-7151, med säte i Stockholm.
-
Bototal Invest 3 AB
Visa källuppgift
het att äga, förvalta och utveckla/projektera fastigheter. Bolaget är lagfaren ägare till fastigheten Steninge 1:54 i Sigtuna kommun. Företaget har sitt säte i Stockholm . Bolaget är ett helägt dotterföretag till Bototal Invest 3 AB, 559288-7151, med säte i Stockholm.