Start › Stockholms län › Huddinge
Alton & Jones AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 251 | 0 | 23 | 29 | 6 | 46 | 7 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 251 | 0 | 23 | 29 | 6 | 46 | 7 | 0 |
| Rörelsekostnader | 18 | 54 | 9 | 8 | 8 | 7 | 7 | 9 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 10 | 9 | 8 | 8 | 7 | 7 | 9 | 2 |
| Personalkostnader | 0 | 44 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | 197 | −9 | 15 | 21 | −1 | 39 | −1 | −2 |
| Finansiella poster | −172 | 602 | 150 | 0 | 0 | −404 | 234 | −1 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 179 | 600 | 150 | – | – | 0 | 240 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | −404 | −6 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 363 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −189 | 799 | 141 | 15 | 21 | −405 | 273 | −2 | −2 |
| Resultat före skatt | −189 | 799 | 141 | 15 | 21 | −405 | 273 | −2 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 39 | 0 | 3 | 4 | 0 | 8 | – | – |
| Årets resultat | −189 | 760 | 141 | 12 | 17 | −405 | 265 | −2 | −2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 702 | 1 196 | 374 | 236 | 226 | 194 | 548 | 349 | 344 |
| Anläggningstillgångar | 490 | 943 | 190 | 190 | 190 | 190 | 360 | 341 | 341 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 490 | 943 | 190 | 190 | 190 | 190 | 360 | 341 | 341 |
| Andelar i koncernföretag | 190 | 643 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 170 | 151 | 151 |
| Fordringar hos koncernföretag | 300 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 212 | 253 | 184 | 47 | 37 | 5 | 188 | 8 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 8 | 13 | 8 | 17 | 5 | 9 | 6 | 0 |
| Övriga fordringar | 47 | 8 | 13 | 8 | 17 | 5 | 9 | 6 | 0 |
| Kassa och bank | 165 | 245 | 172 | 39 | 20 | 0 | 180 | 2 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 702 | 1 196 | 374 | 236 | 226 | 194 | 548 | 349 | 344 |
| Eget kapital | 671 | 980 | 220 | 79 | 67 | 50 | 335 | 70 | 72 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 621 | 930 | 170 | 29 | 17 | 0 | 285 | 20 | 22 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 810 | 170 | 29 | 17 | 0 | 405 | 20 | 22 | 24 |
| Årets resultat | −189 | 760 | 141 | 12 | 17 | −405 | 265 | −2 | −2 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 216 | 154 | 158 | 159 | 144 | 213 | 279 | 272 |
| Skatteskulder | 23 | 31 | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 7 |
| Övriga skulder | 1 | 185 | 154 | 158 | 159 | 144 | 212 | 279 | 265 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 40 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 29 | 17 | 0 | 285 | 20 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 120 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 120 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 40 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 170 | 151 | 151 | 12 |
| Årets inköp | 0 | – | – | 139 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 170 | 6 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 553 | 643 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 | 190 |
| Årets inköp | – | 454 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 91 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 363 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 363 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GLÖMSTAVÄGEN 74, 141 69 HUDDINGE
- Registrerat
- 2015-10-01
- Bransch
- Personaluthyrning
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva restaurang, bar, bio och konstverksamhet, konsultverksamhet inom restaurangbranschen samt äga och förvalta dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 618-3735
- Alton&Jones AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2015 och bedriver sedan dess restaurang-, bar-, bio- och konstverksamhet, konsultverksamhet inom restaurangbranschen och förvaltar dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget äger 60 % av andelarna i Bistro Barbro AB, 556857-9717 med säte i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.