Start › Stockholms län › Värmdö
G.M. Betrieb Heinig AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 550 | 367 | 547 | 178 | 16 | 164 | 427 | 973 |
| Nettoomsättning | 0 | 550 | 367 | 547 | 178 | 16 | 164 | 314 | 1 023 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 114 | −50 |
| Rörelsekostnader | 25 | 572 | 477 | 427 | 140 | 88 | 312 | 404 | 585 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 152 | 160 | 80 | 67 | 72 | 93 | 276 | 403 |
| Personalkostnader | 0 | 372 | 300 | 343 | 73 | 16 | 219 | 127 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 9 | 19 | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 38 | −2 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −22 | −111 | 120 | 37 | −72 | −148 | 23 | 388 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | −22 | −111 | 120 | 37 | −72 | −149 | 23 | 387 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 95 | – | 0 | 100 | – | 0 | −95 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 95 | – | 0 | 100 | – | 0 | −95 |
| Resultat före skatt | −25 | −22 | −16 | 120 | 37 | 28 | −149 | 23 | 292 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 9 | – | – | 0 | 6 | 65 |
| Årets resultat | −25 | −22 | −16 | 111 | 37 | 28 | −149 | 17 | 227 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 224 | 244 | 258 | 445 | 277 | 208 | 284 | 503 | 679 |
| Anläggningstillgångar | 64 | 64 | 47 | 71 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 47 | 71 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 47 | 71 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 64 | 64 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 64 | 64 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 160 | 180 | 211 | 374 | 277 | 208 | 284 | 503 | 679 |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 2 | 115 | 86 | 78 | 12 | 77 | 36 | 180 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 86 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 17 | 2 | 20 | 0 | 78 | 12 | 77 | 12 | 74 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 95 | – | – | – | 0 | 24 | 106 |
| Kassa och bank | 143 | 178 | 96 | 288 | 199 | 196 | 207 | 467 | 499 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 224 | 244 | 258 | 445 | 277 | 208 | 284 | 503 | 679 |
| Eget kapital | 190 | 216 | 238 | 253 | 143 | 105 | 78 | 296 | 279 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 140 | 166 | 188 | 203 | 93 | 55 | 28 | 246 | 229 |
| Balanserat resultat | 166 | 188 | 203 | 93 | 55 | 28 | 176 | 229 | 2 |
| Årets resultat | −25 | −22 | −16 | 111 | 37 | 28 | −149 | 17 | 227 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 95 | 95 | 95 | 195 | 195 | 195 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 28 | 20 | 97 | 39 | 8 | 12 | 12 | 205 |
| Leverantörsskulder | 16 | 5 | 0 | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | 7 | 0 | 1 | 3 | 0 | 121 |
| Övriga skulder | 8 | 15 | 1 | 82 | 32 | – | 0 | 5 | 77 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | – | 70 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 203 | 93 | 55 | 28 | 246 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 | 64 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 64 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 59 | 75 | 75 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 59 | – | 75 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 59 | 75 | – | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 12 | 4 | 4 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 9 | 12 | – | 4 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 21 | 4 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TORSBYVÄGEN 20, 139 51 VÄRMDÖ
- Registrerat
- 2015-09-30
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och produktion inom reklam, kommunikation, PR, affärsutveckling och strategi samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 696-1940
- G.M. Betrieb Heining AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Värmdö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet och produktion inom reklam, kommunikation och PR.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.