Start › Uppsala län › Uppsala
Marmon 1 AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 713 | 6 349 | 7 105 | 8 041 | 10 530 | 7 015 | 3 194 | 3 005 | 3 485 | 2 224 |
| Nettoomsättning | 5 537 | 6 355 | 7 029 | 8 088 | 10 442 | 6 931 | 3 167 | 2 954 | 3 485 | 2 224 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | −7 | 22 | −47 | −14 | 84 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 176 | 0 | 54 | 0 | 102 | 0 | 27 | 50 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 620 | 6 132 | 6 390 | 7 501 | 8 851 | 6 872 | 2 937 | 2 836 | 3 120 | 1 704 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 931 | – | – | – | – | 1 984 | 908 | 884 | 1 180 | 861 |
| Handelsvaror | 0 | 2 111 | 2 152 | 2 483 | 2 863 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 013 | 2 439 | 2 395 | 2 212 | 1 772 | 1 986 | 888 | 506 | 514 | 322 |
| Personalkostnader | 1 666 | 1 569 | 1 789 | 2 668 | 4 039 | 2 746 | 929 | 1 315 | 1 240 | 392 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 13 | 54 | 138 | 166 | 157 | 212 | 130 | 186 | 129 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 11 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 93 | 217 | 716 | 541 | 1 679 | 143 | 258 | 168 | 364 | 520 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −5 | −1 | −1 | 0 | −37 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 3 | 5 | 1 | 1 | 0 | 37 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | 214 | 711 | 540 | 1 678 | 143 | 221 | 168 | 364 | 520 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −55 | 0 | 202 | 0 | 140 | −43 | −50 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −55 | 0 | 202 | 0 | 140 | −43 | −50 | – | – |
| Resultat före skatt | 93 | 159 | 711 | 742 | 1 678 | 283 | 178 | 117 | 364 | 520 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 34 | 148 | 158 | 349 | 62 | 40 | 38 | 80 | 84 |
| Årets resultat | 66 | 125 | 563 | 584 | 1 329 | 221 | 138 | 80 | 284 | 436 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 685 | 1 790 | 1 797 | 1 566 | 3 365 | 2 005 | 1 619 | 1 117 | 962 | 655 |
| Anläggningstillgångar | 565 | 975 | 988 | 642 | 780 | 927 | 1 056 | 304 | 435 | 265 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 14 | 27 | 81 | 219 | 366 | 495 | 304 | 435 | 265 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 4 | 14 | 27 | 81 | 219 | 366 | 495 | 304 | 435 | 265 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 561 | 961 | 961 | 561 | 561 | 561 | 561 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 400 | 400 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 120 | 816 | 809 | 924 | 2 586 | 1 078 | 563 | 812 | 527 | 390 |
| Varulager m.m. | 82 | 39 | 45 | 23 | 70 | 84 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 82 | 39 | 45 | 23 | 44 | 75 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 769 | 597 | 504 | 606 | 530 | 84 | 308 | 330 | 35 | 19 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 47 | 0 | 195 | 35 | 19 |
| Övriga fordringar | 340 | 188 | 58 | 140 | 62 | – | 228 | 11 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 429 | 410 | 446 | 466 | 468 | 37 | 80 | 123 | – | – |
| Kassa och bank | 269 | 180 | 260 | 295 | 1 986 | 910 | 255 | 483 | 492 | 370 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 685 | 1 790 | 1 797 | 1 566 | 3 365 | 2 005 | 1 619 | 1 117 | 962 | 655 |
| Eget kapital | 351 | 286 | 661 | 698 | 2 313 | 984 | 763 | 625 | 770 | 486 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 301 | 236 | 611 | 648 | 2 263 | 934 | 713 | 575 | 720 | 436 |
| Balanserat resultat | 236 | 111 | 48 | 63 | 934 | 713 | 575 | 495 | 436 | 0 |
| Årets resultat | 66 | 125 | 563 | 584 | 1 329 | 221 | 138 | 80 | 284 | 436 |
| Obeskattade reserver | 55 | 55 | – | 0 | 202 | 202 | 342 | 299 | −249 | −140 |
| Periodiseringsfonder | 55 | 55 | – | 0 | 202 | 202 | 342 | 299 | −249 | −140 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 286 | 386 | 150 | 150 | 250 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 100 | 200 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 186 | 186 | 150 | 150 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 1 279 | 1 450 | 1 136 | 868 | 850 | 533 | 127 | 42 | 291 | 59 |
| Leverantörsskulder | 416 | 96 | 104 | 78 | 153 | 107 | 82 | 11 | 0 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | 616 | 1 146 | 600 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 170 | 410 | 377 | 62 | 0 | 0 | 108 | 54 |
| Övriga skulder | 67 | 83 | 97 | 238 | 149 | 364 | 45 | 31 | 182 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 180 | 124 | 166 | 142 | 170 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 500 | 600 | – | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 648 | – | 934 | 713 | 575 | 720 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Marmon 1 AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Marmon 1 AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Marmon 1 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget hade en Foodtruck tidigare år. År 2020 flyttade företaget in i en lokal och därav en uppgång i omsättningen.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget ägnade 7 månader åt renovering av ny lokal. Öppnade upp i nya lokaler 2020-06-04.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 | 561 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 400 | 400 |
| Årets inköp | −400 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 611 | 721 | 721 | 721 | 721 | 1 181 | 1 152 | 750 | 750 | 395 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 59 | 28 | 402 | – | 355 | 395 |
| Försäljningar och utrangeringar | 110 | – | – | – | 295 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 608 | 708 | 695 | 640 | 503 | 815 | 658 | 446 | 315 | 129 |
| Årets avskrivningar | 10 | 13 | 54 | 138 | 166 | 157 | 212 | 130 | 186 | 129 |
| Återförda avskrivningar | 110 | – | – | – | 255 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 3107, 750 03 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-09-29
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Bankgironummer
- 148-4716
- Marmon 1 AB i konkurs
kontrollerat 2026-10-13
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 27
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-28
- Senaste annonsen
- 2025-09-29
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 9 | 8 | 7 | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-04-05)
- Årsstämma
- 2026-04-05
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver resturangverksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marmon Holding AB, org nr: 559228-1751
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 247 kB | Öppna |
| 2024 | 241 kB | Öppna |
| 2023 | 242 kB | Öppna |
| 2022 | 241 kB | Öppna |
| 2020 | 81 kB | Öppna |
| 2019 | 81 kB | Öppna |
| 2018 | 80 kB | Öppna |
| 2017 | 79 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver resturangverksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marmon Holding AB, org nr: 559228-1751
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver resturangverksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marmon Holding AB, org nr: 559228-1751
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver resturangverksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Marmon Holding AB, org nr: 559228-1751
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Marmon Holding AB, med organisationsnummer 559228-1751 och säte i Uppsala.
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Marmon Holding AB, med organisationsnummer 559228-1751 och säte i Uppsala.
Visa fler relationer
-
Marmon Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till Marmon Holding AB, med organisationsnummer 559228-1751 och säte i Uppsala.