Start › Stockholms län › Stockholm
Appero Profile AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 402 | 2 213 | 1 058 | 2 349 | 1 854 | 1 905 | 3 215 | 3 575 | 3 404 |
| Nettoomsättning | 3 327 | 2 145 | 994 | 2 349 | 1 724 | 1 336 | 2 932 | 3 454 | 3 291 |
| Övriga rörelseintäkter | 75 | 68 | 64 | 0 | 131 | 569 | 284 | 121 | 113 |
| Rörelsekostnader | 1 448 | 1 440 | 1 132 | 1 587 | 1 843 | 1 847 | 3 138 | 3 431 | 3 226 |
| Handelsvaror | 0 | 28 | 151 | 95 | 247 | 343 | 1 349 | 1 671 | 1 347 |
| Övriga externa kostnader | 306 | 296 | 387 | 300 | 269 | 301 | 537 | 603 | 547 |
| Personalkostnader | 1 096 | 1 099 | 581 | 1 180 | 1 318 | 1 195 | 1 247 | 1 155 | 1 332 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 17 | 12 | 11 | 9 | 9 | 5 | 2 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 955 | 773 | −74 | 762 | 11 | 58 | 77 | 145 | 178 |
| Finansiella poster | 10 | 0 | 2 | 1 | −2 | −2 | −2 | −2 | −4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 2 | 3 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 965 | 773 | −71 | 762 | 10 | 56 | 75 | 143 | 174 |
| Bokslutsdispositioner | −525 | −100 | 95 | −180 | 5 | −23 | 60 | −44 | −50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −441 | −100 | 88 | −179 | 3 | −22 | 60 | −38 | −50 |
| Förändring av överavskrivningar | −84 | 0 | 7 | −1 | 2 | −1 | 0 | −6 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 439 | 673 | 23 | 582 | 15 | 32 | 135 | 99 | 124 |
| Skatt på årets resultat | 307 | 148 | 22 | 132 | 15 | 14 | 36 | 26 | 33 |
| Årets resultat | 1 132 | 525 | 1 | 450 | 0 | 18 | 99 | 73 | 91 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 924 | 1 441 | 790 | 1 568 | 839 | 826 | 827 | 837 | 1 058 |
| Anläggningstillgångar | 991 | 128 | 21 | 34 | 22 | 31 | 19 | 24 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 387 | 128 | 21 | 34 | 22 | 31 | 19 | 24 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 387 | 128 | 21 | 34 | 22 | 31 | 19 | 24 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 604 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 604 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 933 | 1 312 | 769 | 1 535 | 817 | 795 | 808 | 813 | 1 058 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 9 | 27 | 32 | 24 | 74 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | – | 0 | 9 | 27 | 32 | 24 | 74 |
| Kortfristiga fordringar | 535 | 413 | 613 | 531 | 76 | 159 | 97 | 715 | 869 |
| Kundfordringar | 322 | 163 | 376 | 238 | 36 | 40 | 33 | 546 | 605 |
| Övriga fordringar | 200 | 184 | 123 | 89 | 40 | 57 | 20 | 133 | 240 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 13 | 66 | 114 | 204 | 0 | 62 | 45 | 36 | 24 |
| Kassa och bank | 1 398 | 900 | 156 | 1 004 | 732 | 610 | 678 | 74 | 115 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 924 | 1 441 | 790 | 1 568 | 839 | 826 | 827 | 837 | 1 058 |
| Eget kapital | 1 232 | 817 | 292 | 791 | 341 | 341 | 323 | 224 | 151 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 182 | 767 | 242 | 741 | 291 | 291 | 273 | 174 | 101 |
| Balanserat resultat | 50 | 242 | 241 | 291 | 291 | 273 | 174 | 101 | 10 |
| Årets resultat | 1 132 | 525 | 1 | 450 | 0 | 18 | 99 | 73 | 91 |
| Obeskattade reserver | 913 | 388 | 288 | 383 | 202 | 208 | 184 | 244 | 200 |
| Periodiseringsfonder | 829 | 388 | 288 | 376 | 197 | 200 | 178 | 238 | 200 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 84 | – | 0 | 7 | 5 | 8 | 6 | 6 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 778 | 236 | 210 | 395 | 296 | 278 | 320 | 369 | 707 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | – | 0 | 23 | 23 |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 4 | 2 | 0 | 15 | 5 | 14 | 32 |
| Skatteskulder | 441 | 149 | 79 | 125 | 12 | 79 | 48 | 12 | 5 |
| Övriga skulder | 212 | 83 | 128 | 143 | 110 | 30 | 53 | 150 | 433 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 125 | – | 0 | 124 | 174 | 153 | 214 | 172 | 215 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 730 | 717 | – | 500 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 291 | 291 | 273 | 174 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 55 % i jämförelse med föregående år,detta på grund av ökade konsulttjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 116% i jämförelse med föregående år,detta på grund av ökade konsulttjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 58 % i jämförelse med föregående år,detta p.g.a minskad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 36 % i jämförelse med föregående år,detta p.g.a ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 54 % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft fortsatt negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget fortsätter att tillämpa regler om korttidspermittering .
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut, människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 604 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 604 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 497 | 194 | 70 | 70 | 46 | 46 | 26 | 26 | 0 |
| Årets inköp | 304 | 124 | – | 23 | – | 21 | – | 26 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 110 | 65 | 48 | 36 | 25 | 15 | 7 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 45 | 17 | 12 | 11 | 9 | 9 | 5 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- SANKT ERIKSGATAN 4, 112 39 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-09-28
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom affärsutveckling, försäljning och projektledning med fokus på digitala medier, samt försäljning av present-, reklam- och kontorsartiklar.
Bankgironummer
- 5042-5677
- Appero profile AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har bedrivit försäljning av presentreklam,förbrukningsartiklar samt konsultation inom försäljning. Företaget har sitt säte i Stockholm kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.