SoftFairy AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 287 | 1 465 | 1 361 | 1 346 | 1 346 | 1 568 |
| Nettoomsättning | 1 287 | 1 465 | 1 361 | 1 346 | 1 346 | 1 568 |
| Rörelsekostnader | 861 | 929 | 843 | 714 | 703 | 700 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 120 | 88 | 47 | 36 | 37 |
| Personalkostnader | 808 | 809 | 755 | 667 | 667 | 663 |
| Rörelseresultat | 426 | 536 | 518 | 633 | 643 | 868 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 538 | 520 | 633 | 642 | 868 |
| Resultat före skatt | 427 | 538 | 520 | 633 | 642 | 868 |
| Skatt på årets resultat | 88 | 111 | 107 | 130 | 132 | 186 |
| Årets resultat | 339 | 427 | 412 | 502 | 510 | 682 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 867 | 2 534 | 2 426 | 2 206 | 2 069 | 1 665 |
| Anläggningstillgångar | 1 780 | 1 610 | 1 440 | 1 270 | 750 | 630 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 780 | 1 610 | 1 440 | 1 270 | 750 | 630 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 550 | 500 | 450 | 400 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 230 | 1 110 | 990 | 870 | 750 | 630 |
| Omsättningstillgångar | 1 087 | 924 | 986 | 936 | 1 319 | 1 035 |
| Kortfristiga fordringar | 383 | 353 | 342 | 350 | 419 | 341 |
| Kundfordringar | 260 | 294 | 247 | 283 | 271 | 337 |
| Övriga fordringar | 122 | 59 | 95 | 67 | 148 | 4 |
| Kassa och bank | 705 | 571 | 644 | 586 | 900 | 694 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 867 | 2 534 | 2 426 | 2 206 | 2 069 | 1 665 |
| Eget kapital | 2 474 | 2 421 | 2 285 | 2 068 | 1 754 | 1 427 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 424 | 2 371 | 2 235 | 2 018 | 1 704 | 1 377 |
| Balanserat resultat | 2 085 | 1 944 | 1 823 | 1 516 | 1 194 | 695 |
| Årets resultat | 339 | 427 | 412 | 502 | 510 | 682 |
| Långfristiga skulder | 1 | 6 | 9 | 1 | – | – |
| Checkräkningskredit | 1 | 6 | 9 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 392 | 107 | 132 | 136 | 316 | 238 |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 3 | 8 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | −100 | −76 | −80 | −31 | 115 | 88 |
| Övriga skulder | 452 | 182 | 209 | 159 | 170 | 149 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 39 | – | – | 0 | 31 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 286 | 291 | 195 | 188 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 286 | 291 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 018 | 1 704 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 230 | 1 110 | 990 | 870 | 750 | 630 | 510 |
| Årets inköp | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 550 | 500 | 450 | 400 |
| Årets inköp | 50 | 50 | 50 | 400 |
Om bolaget
- Adress
- LYCKO-PERS VÄG 23, 224 66 LUND
- Registrerat
- 2015-09-17
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att erbjuda IT- konsultverksamhet företrädesvis inom utveckling av mjuk- och programvaror, samt tillverkning och handel med mjuk- och programvaror, samt handel med fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5034-4860
- SOFTFAIRY AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
SoftFairy AB bedriver data konsult verksamhet inom mjukvara utveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.