Start › Stockholms län › Täby
PIVOMA AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 052 | 1 955 | 1 301 | 1 800 | 670 |
| Nettoomsättning | 2 052 | 1 860 | 1 301 | 1 800 | 670 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 95 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 257 | 1 146 | 1 007 | 1 064 | 497 |
| Råvaror och förnödenheter | 60 | 5 | 26 | 45 | 45 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 292 | 282 | 324 | 328 |
| Personalkostnader | 792 | 747 | 670 | 689 | 124 |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 102 | 29 | 6 | 0 |
| Rörelseresultat | 795 | 809 | 294 | 736 | 173 |
| Finansiella poster | 152 | 109 | 65 | −125 | 123 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 151 | 109 | 5 | −66 | 123 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −59 | 59 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 947 | 918 | 359 | 611 | 296 |
| Bokslutsdispositioner | −182 | −308 | −12 | −2 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −200 | −200 | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 18 | −108 | −12 | −2 | 0 |
| Resultat före skatt | 766 | 610 | 347 | 609 | 296 |
| Skatt på årets resultat | 161 | 129 | 78 | 129 | 63 |
| Årets resultat | 605 | 480 | 269 | 480 | 233 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 032 | 2 531 | 1 955 | 2 031 | 1 669 |
| Anläggningstillgångar | 2 280 | 1 925 | 1 592 | 1 325 | 1 055 |
| Materiella anläggningstillgångar | 291 | 390 | 110 | 20 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 291 | 390 | 110 | 20 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 989 | 1 535 | 1 482 | 1 305 | 1 055 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 989 | 1 535 | 1 482 | 1 305 | 1 055 |
| Omsättningstillgångar | 752 | 606 | 362 | 706 | 614 |
| Kortfristiga fordringar | 525 | 451 | 192 | 428 | 536 |
| Kundfordringar | 236 | 234 | 109 | 186 | 245 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 133 | 119 | 69 | 125 | 0 |
| Övriga fordringar | 148 | 91 | 14 | 113 | 95 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 7 | 0 | 5 | 196 |
| Kassa och bank | 227 | 156 | 170 | 278 | 78 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 032 | 2 531 | 1 955 | 2 031 | 1 669 |
| Eget kapital | 2 211 | 1 929 | 1 708 | 1 710 | 1 430 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 161 | 1 879 | 1 658 | 1 660 | 1 380 |
| Balanserat resultat | 1 557 | 1 398 | 1 390 | 1 180 | 1 147 |
| Årets resultat | 605 | 480 | 269 | 480 | 233 |
| Obeskattade reserver | 504 | 322 | 14 | 2 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 400 | 200 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 104 | 122 | 14 | 2 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 317 | 280 | 232 | 319 | 239 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 30 | 56 | 0 |
| Skatteskulder | 18 | – | 0 | 55 | 36 |
| Övriga skulder | 269 | 280 | 202 | 208 | 189 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | – | – | 0 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 322 | 260 | 270 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat då företaget har haft fler konsultuppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat pga. att företaget har haft färre konsultuppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat pga. att företaget har haft fler- och större konsultuppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 989 | 1 535 | 1 482 | 1 364 | 1 055 | 840 |
| Årets inköp | 474 | 581 | 119 | 374 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | 528 | 0 | 66 | 5 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 59 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 59 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 581 | 119 | 374 | 220 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 505 | 505 | 145 | 26 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 479 | 119 | 26 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 119 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 214 | 115 | 35 | 6 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 99 | 102 | 29 | 6 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 21 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TALLVÄGEN 32, 183 60 TÄBY
- Registrerat
- 2015-09-16
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom områdena projekt- och företagsledning, projekt- och fastighets- utveckling, affärsutveckling. Bolaget skall även bedriva byggnadsrörelse samt med beskrivna verksamheter förenlig verksamhet. Bolaget kan handla med värdepapper och äga fastighet.
Bankgironummer
- 5036-2821
- Pivoma AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-05
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom områdena projekt- och företagsledning, projekt-, fastighets- och affärsutveckling samt byggnadsrörelse. Företaget har sitt säte i Täby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.