City Bygg i Skåne AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 054 | 2 687 | 1 490 | 563 | – | – |
| Nettoomsättning | 4 912 | 2 602 | 1 490 | 484 | 1 196 | 1 155 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | −80 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 142 | 85 | 0 | 159 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 855 | 2 350 | 1 375 | 661 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 410 | 401 | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 243 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 273 | 307 | 166 | 104 | – | – |
| Personalkostnader | 2 173 | 1 617 | 1 209 | 304 | 144 | 124 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 25 | – | 0 | 4 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | 199 | 337 | 114 | −98 | 8 | 191 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 199 | 337 | 114 | −98 | 8 | 189 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | 0 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −40 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 159 | 337 | 114 | −98 | 8 | 189 |
| Skatt på årets resultat | 33 | 76 | 3 | −24 | 2 | 42 |
| Årets resultat | 126 | 261 | 111 | −74 | 6 | 148 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 182 | 996 | 558 | 88 | 197 | 235 |
| Anläggningstillgångar | 309 | 380 | 280 | 0 | 12 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 309 | 380 | 280 | 0 | 12 | 16 |
| Byggnader och mark | 0 | 280 | 280 | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 309 | 100 | – | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 874 | 616 | 278 | 88 | 185 | 219 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 20 | 55 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 4 | 75 | 0 | 162 | 161 |
| Kundfordringar | 4 | 4 | – | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | 75 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 869 | 612 | 204 | 88 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 182 | 996 | 558 | 88 | 197 | 235 |
| Eget kapital | 519 | 393 | 132 | 22 | 96 | 90 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 469 | 343 | 82 | −28 | 46 | 40 |
| Balanserat resultat | 343 | 82 | −28 | 46 | 40 | −108 |
| Årets resultat | 126 | 261 | 111 | −74 | 6 | 148 |
| Obeskattade reserver | 40 | 0 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 40 | 0 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 105 | 105 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 105 | 105 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 518 | 498 | 426 | 66 | 101 | 145 |
| Skatteskulder | 35 | 66 | 0 | 2 | – | – |
| Övriga skulder | 1 453 | 285 | 363 | 61 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 30 | 148 | 63 | 4 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 82 | −28 | 46 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har fått nya kunder.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
byggverksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 280 | 280 |
| Årets inköp | – | – | 280 |
| Försäljningar och utrangeringar | 280 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 334 | 125 |
| Årets inköp | 209 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 25 | 25 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- Magistratsvägen 43C, 226 43 LUND
- Registrerat
- 2015-09-10
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att driva handel med lastpallar och partihandel med emballage.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-18
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-07
- Senaste annonsen
- 2022-03-07
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bygg. Bolaget har sitt säte i Landskrona.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.