Martin Henriz AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 741 | 8 | 0 | 0 | 538 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 738 | – | 0 | 0 | 525 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | 8 | – | 0 | 13 |
| Rörelsekostnader | 54 | 59 | 68 | 183 | 74 | 90 | 66 | 389 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 0 | 3 | 15 | – | – | 0 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 48 | 51 | 45 | 34 | 48 | 25 | 56 |
| Personalkostnader | 12 | 11 | 14 | 112 | 11 | 11 | 11 | 301 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 11 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −54 | −59 | −68 | 559 | −67 | −90 | −66 | 149 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −2 | −1 | – | – | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −1 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 3 | 1 | – | – | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −55 | −61 | −70 | 558 | −67 | −90 | −66 | 148 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 10 | 66 | −76 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 10 | 66 | −76 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −55 | −51 | −4 | 482 | −67 | −90 | −66 | 148 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 47 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −55 | −51 | −4 | 435 | −67 | −90 | −66 | 148 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 445 | 477 | 600 | 810 | 99 | 218 | 330 | 582 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 11 | 41 | 71 | 101 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 11 | 41 | 71 | 101 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 41 | 71 | 101 |
| Omsättningstillgångar | 445 | 477 | 600 | 810 | 88 | 177 | 259 | 481 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 8 | 11 | 6 | 3 | 16 | 139 | 135 |
| Övriga fordringar | 8 | 8 | 11 | 6 | 3 | 16 | 139 | 135 |
| Kassa och bank | 437 | 469 | 589 | 804 | 85 | 161 | 120 | 346 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 445 | 477 | 600 | 810 | 99 | 218 | 330 | 582 |
| Eget kapital | 174 | 230 | 281 | 485 | 50 | 70 | 160 | 398 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 124 | 180 | 231 | 435 | 0 | 20 | 110 | 348 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 180 | 231 | 235 | 0 | 67 | 110 | 176 | 18 |
| Årets resultat | −55 | −51 | −4 | 435 | −67 | −90 | −66 | 330 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 10 | 76 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 10 | 76 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 271 | 247 | 309 | 249 | 49 | 147 | 170 | 184 |
| Skatteskulder | – | 0 | 47 | 47 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 263 | 239 | 231 | 171 | 41 | 140 | 170 | 174 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 7 | 31 | 31 | 8 | 8 | 0 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 46 | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | – | – | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 0 | 20 | 110 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 46 | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 172 | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | 46 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ingen fakturering skett under 2023 då ägaren tagit fast anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år. Detta beror på att uppdragen ökat för året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat på grund av att det inte funnits någon aktivitet i företaget under året.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Ackumulerade avskrivningar | 150 | 150 | 150 | 150 | 139 | 109 | 79 | 49 | 19 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 11 | 30 | 30 | 30 | 30 | – |
Om bolaget
- Adress
- BARAVÄGEN 7 LGH 1201, 222 40 LUND
- Registrerat
- 2015-09-10
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT management och mjukvarutveckling, foto och video produktion mot bilddatabaser, samt egen applikationsutveckling.
Bankgironummer
- 5048-5747
- Martin Henriz AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lund skall bedriva konsultverksamhet inom IT management och mjukvaruutveckling, foto och videoproduktion mot bilddatabaser samt egen applikationsutveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.