Marie Irgens Kommunikation AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 770 | 2 107 | 1 852 | 2 142 | 1 346 | 1 320 | 1 457 | 1 899 |
| Nettoomsättning | 1 766 | 2 093 | 1 838 | 2 130 | 1 313 | 1 320 | 1 456 | 1 892 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 14 | 14 | 12 | 33 | 0 | 2 | 7 |
| Rörelsekostnader | 1 189 | 1 162 | 1 154 | 1 103 | 1 015 | 964 | 985 | 1 117 |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | 18 | 13 | 103 | 16 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 155 | 155 | 158 | 105 | 118 | 103 | 129 | 165 |
| Personalkostnader | 989 | 977 | 945 | 889 | 873 | 844 | 841 | 947 |
| Övriga rörelsekostnader | 32 | 12 | 37 | 6 | 8 | 18 | 15 | 5 |
| Rörelseresultat | 582 | 945 | 698 | 1 039 | 331 | 356 | 472 | 782 |
| Finansiella poster | 1 | 28 | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 29 | 28 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 583 | 973 | 726 | 1 039 | 331 | 356 | 472 | 781 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −110 | −50 | −5 | – | – | 0 | −190 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −150 | −110 | −50 | −5 | – | – | 0 | −190 |
| Resultat före skatt | 433 | 863 | 676 | 1 034 | 331 | 356 | 472 | 591 |
| Skatt på årets resultat | 97 | 187 | 146 | 220 | 71 | 79 | 104 | 134 |
| Årets resultat | 336 | 676 | 530 | 814 | 260 | 276 | 368 | 457 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 585 | 3 541 | 3 309 | 2 792 | 2 099 | 2 031 | 2 070 | 2 075 |
| Anläggningstillgångar | 2 722 | 2 200 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 722 | 2 200 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 2 722 | 2 200 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 863 | 1 341 | 3 309 | 2 792 | 2 099 | 2 031 | 2 070 | 2 075 |
| Kortfristiga fordringar | 590 | 484 | 340 | 347 | 300 | 209 | 484 | 373 |
| Kundfordringar | 341 | 430 | 166 | 369 | 234 | 0 | 424 | 232 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 113 | – | – |
| Övriga fordringar | 234 | 38 | 170 | −27 | 60 | 91 | 53 | 124 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 16 | 5 | 5 | 7 | 5 | 7 | 16 |
| Kassa och bank | 272 | 857 | 2 969 | 2 445 | 1 799 | 1 822 | 1 586 | 1 702 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 585 | 3 541 | 3 309 | 2 792 | 2 099 | 2 031 | 2 070 | 2 075 |
| Eget kapital | 2 413 | 2 391 | 2 014 | 1 760 | 1 202 | 1 209 | 1 194 | 1 106 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 363 | 2 341 | 1 964 | 1 710 | 1 152 | 1 159 | 1 144 | 1 056 |
| Balanserat resultat | 2 026 | 1 665 | 1 434 | 897 | 892 | 883 | 776 | 599 |
| Årets resultat | 336 | 676 | 530 | 814 | 260 | 276 | 368 | 457 |
| Obeskattade reserver | 1 035 | 885 | 775 | 725 | 720 | 720 | 720 | 720 |
| Periodiseringsfonder | 1 035 | 885 | 775 | 725 | 720 | 720 | 720 | 720 |
| Långfristiga skulder | 9 | 4 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 8 |
| Övriga skulder | 9 | 4 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 260 | 510 | 297 | 167 | 92 | 147 | 241 |
| Leverantörsskulder | 19 | 12 | 14 | 11 | 11 | 13 | 15 | 12 |
| Skatteskulder | 0 | 27 | 213 | 177 | 29 | 0 | 47 | 150 |
| Övriga skulder | 29 | 143 | 206 | 32 | 45 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 80 | 78 | 77 | 77 | 81 | 79 | 84 | 79 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 323 | 315 | 299 | 276 | 255 | 267 | 261 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 710 | 1 152 | 1 159 | 1 144 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 722 | 2 200 | 0 |
| Årets inköp | 522 | 2 200 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- FÖRENINGSGATAN 16 LÄGENHET 1301, 211 44 MALMÖ
- Registrerat
- 2015-09-08
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva kommunikationsrådgivning och konsulttjänster härtill, copywriting och journalistik samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 268-8638
- MARIE IRGENS KOMMUNIKATION AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Malmö.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet att bedriva kommunikationsrådgivning och konsulttjänster härtill, copywriting samt journalistik.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.