Start › Stockholms län › Täby
Springville AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 6 | 6 | 26 | 8 | 11 | 16 | 6 | 8 |
| Övriga externa kostnader | 7 | 6 | 6 | 26 | 8 | 11 | 16 | 6 | 8 |
| Rörelseresultat | −7 | −6 | −6 | −26 | −8 | −11 | −16 | −6 | −8 |
| Finansiella poster | 600 | 288 | 1 352 | 281 | 410 | 92 | 240 | 230 | 6 902 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 182 | 56 | 281 | 401 | 78 | 235 | 230 | 6 919 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 600 | 0 | 1 190 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 106 | 106 | 0 | 10 | 15 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – | 0 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 593 | 282 | 1 346 | 255 | 402 | 81 | 223 | 224 | 6 893 |
| Resultat före skatt | 593 | 282 | 1 346 | 255 | 402 | 81 | 223 | 224 | 6 893 |
| Skatt på årets resultat | 122 | 21 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 471 | 261 | 1 339 | 255 | 402 | 81 | 223 | 224 | 6 893 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 641 | 3 514 | 3 232 | 6 886 | 8 812 | 8 598 | 8 683 | 7 369 | 7 145 |
| Anläggningstillgångar | 140 | 3 001 | 2 707 | 6 362 | 6 407 | 6 380 | 6 456 | 6 139 | 6 139 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 140 | 3 001 | 2 707 | 6 362 | 6 407 | 6 380 | 6 456 | 6 139 | 6 139 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 |
| Andra långfristiga fordringar | 140 | 962 | 668 | 4 323 | 4 368 | 4 341 | 4 417 | 4 100 | 4 100 |
| Omsättningstillgångar | 501 | 514 | 525 | 524 | 2 406 | 2 218 | 2 227 | 1 230 | 1 006 |
| Kortfristiga fordringar | 21 | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 21 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 480 | 514 | 511 | 524 | 2 406 | 2 218 | 2 227 | 1 230 | 1 006 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 641 | 3 514 | 3 232 | 6 886 | 8 812 | 8 598 | 8 683 | 7 369 | 7 145 |
| Eget kapital | 498 | 3 487 | 3 226 | 6 886 | 8 631 | 8 417 | 8 508 | 7 201 | 7 145 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 448 | 3 437 | 3 176 | 6 836 | 8 581 | 8 367 | 8 458 | 7 151 | 7 095 |
| Balanserat resultat | −23 | 3 176 | 1 836 | 6 581 | 8 179 | 8 286 | 8 235 | 6 927 | 201 |
| Årets resultat | 471 | 261 | 1 339 | 255 | 402 | 81 | 223 | 224 | 6 893 |
| Kortfristiga skulder | 143 | 27 | 7 | 0 | 181 | 181 | 174 | 168 | 0 |
| Skatteskulder | 143 | 27 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | – | – | 0 | 181 | 181 | 169 | 168 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 5 000 | 2 000 | 188 | 172 | 169 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 836 | 8 581 | 8 367 | 8 458 | 7 151 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Värdena på tillgångarna har återhämtat sig under hösten. Givet att vi får ett vaccin mot Covid så kommer den finansiella marknaden att vara mer stabil framgent.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 | 2016-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 039 | 2 064 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 039 | – | – | – | – | – | – | – | 25 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 140 | 962 | 668 | 4 323 | 4 368 |
| Årets inköp | – | 294 | 155 | 106 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 822 | – | 3 810 | 150 | – |
Om bolaget
- Adress
- LÅNGA RADEN 60, 183 52 TÄBY
- Registrerat
- 2015-09-07
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall investera i värdepapper och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver handel med värdepapper och fastigheter. Företaget har sitt säte i Täby Kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.