Start › Stockholms län › Stockholm
Movum Consulting AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | 0 | 1 147 | 2 330 | 2 975 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 1 147 | 2 330 | 2 975 |
| Rörelsekostnader | 11 | −7 | 51 | 407 | 1 119 | 1 177 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 0 | 26 | 44 | 66 | 129 |
| Personalkostnader | 0 | −7 | 25 | 363 | 1 053 | 1 048 |
| Rörelseresultat | −11 | 7 | −51 | 740 | 1 210 | 1 798 |
| Finansiella poster | −161 | −70 | 16 715 | −1 | −1 | −1 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 16 829 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 13 | 5 754 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 170 | 83 | 5 868 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −172 | −63 | 16 665 | 738 | 1 210 | 1 797 |
| Resultat före skatt | −172 | −63 | 16 665 | 738 | 1 210 | 1 797 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 3 433 | 159 | 261 | 399 |
| Årets resultat | −172 | −63 | 13 232 | 579 | 948 | 1 398 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 15 745 | 19 393 | 19 391 | 5 191 | 2 898 | 2 478 |
| Anläggningstillgångar | 14 623 | 13 882 | 13 382 | 4 991 | 560 | 440 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 623 | 13 882 | 13 382 | 4 991 | 560 | 440 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 14 623 | 13 882 | 13 382 | 4 991 | 560 | 440 |
| Omsättningstillgångar | 1 122 | 5 511 | 6 009 | 200 | 2 338 | 2 038 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 3 621 | 1 010 | 113 | 203 | 301 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 53 |
| Övriga fordringar | 9 | 3 621 | 1 010 | 113 | 203 | 248 |
| Kortfristiga placeringar | 725 | 595 | 500 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 725 | 595 | 500 | – | – | – |
| Kassa och bank | 388 | 1 295 | 4 499 | 88 | 2 135 | 1 737 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 745 | 19 393 | 19 391 | 5 191 | 2 898 | 2 478 |
| Eget kapital | 15 447 | 15 822 | 15 885 | 2 837 | 2 558 | 1 909 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 15 397 | 15 772 | 15 835 | 2 787 | 2 508 | 1 859 |
| Balanserat resultat | 15 569 | 15 835 | 2 603 | 2 208 | 1 559 | 461 |
| Årets resultat | −172 | −63 | 13 232 | 579 | 948 | 1 398 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 2 000 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 2 000 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 299 | 3 571 | 3 506 | 354 | 340 | 568 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 76 | 3 552 | 3 481 | 41 | 247 | 430 |
| Övriga skulder | 223 | 20 | 25 | 313 | 93 | 138 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 204 | 203 | – | 184 | 300 | – |
| Medel att disponera | – | 15 772 | 15 835 | 2 787 | 2 508 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har sjunkit då bolaget är vilande sedan april 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 882 | 13 382 | 4 991 | 560 | 440 | 320 |
| Årets inköp | 500 | 12 792 | 4 431 | 120 | 120 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 4 401 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SICKLA KANALGATA 45, 120 67 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-09-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning och konsultverksamhet rörande ekonomi, organisation och företagsledning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också äga och förvalta fast och lös egendom samt förvalta aktier och utdelningar och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-05-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Ingen verksamhet har bedrivits under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.