Start › Stockholms län › Stockholm
JimMit AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 117 | 2 866 | 1 538 | 2 170 | 1 625 |
| Nettoomsättning | 3 117 | 2 866 | 1 538 | 2 170 | 1 625 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 032 | 2 611 | 2 093 | 1 913 | 1 596 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 38 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 055 | 1 525 | 1 149 | 1 156 | 1 495 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 159 | 131 | 73 | 27 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 895 | 889 | 813 | 658 | 25 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 48 |
| Rörelseresultat | 85 | 255 | −555 | 257 | 30 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 86 | 256 | −556 | 256 | 29 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 573 | 62 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 573 | 62 | 0 |
| Resultat före skatt | 86 | 256 | 17 | 318 | 29 |
| Skatt på årets resultat | 23 | 56 | 20 | 76 | 9 |
| Årets resultat | 64 | 200 | −3 | 242 | 20 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 368 | 1 537 | 1 694 | 2 268 | 2 016 |
| Anläggningstillgångar | 226 | 496 | 1 005 | 1 093 | 1 702 |
| Materiella anläggningstillgångar | 226 | 496 | 1 005 | 1 093 | 1 702 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 226 | 496 | 1 005 | 1 093 | 1 702 |
| Omsättningstillgångar | 1 143 | 1 041 | 689 | 1 175 | 315 |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 124 | 665 | 134 | 66 |
| Kundfordringar | 24 | 9 | 42 | 42 | 42 |
| Övriga fordringar | 53 | 115 | 375 | 92 | 23 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 248 | – | – |
| Kassa och bank | 1 065 | 917 | 24 | 1 041 | 249 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 368 | 1 537 | 1 694 | 2 268 | 2 016 |
| Eget kapital | 1 319 | 1 255 | 1 670 | 1 673 | 1 431 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 269 | 1 205 | 1 620 | 1 623 | 1 381 |
| Balanserat resultat | 1 205 | 1 005 | 1 623 | 1 381 | 1 361 |
| Årets resultat | 64 | 200 | −3 | 242 | 20 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 573 | 635 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 573 | 635 |
| Långfristiga skulder | 40 | 191 | – | 0 | 125 |
| Övriga skulder | 40 | 191 | – | 0 | 125 |
| Kortfristiga skulder | 9 | 90 | 24 | 23 | −174 |
| Leverantörsskulder | 26 | 41 | 24 | 63 | 3 |
| Skatteskulder | −95 | – | – | 0 | −109 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | −96 | −110 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 78 | 49 | 0 | 55 | 42 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 400 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 623 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%.Verksamheten har bedrivits i större omfattning under detta räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% omsättningen ökar enligt plan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets omsättning beräknas öka enligt plan kommande räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 072 | 4 447 | 4 067 | 4 067 | 3 292 | 3 692 |
| Årets inköp | 625 | 380 | 0 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 400 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 847 | 3 951 | 3 062 | 2 248 | 1 590 | 1 687 |
| Årets avskrivningar | 895 | 889 | 813 | 608 | 25 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 122 | – |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 46, 113 38 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-09-01
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom byggverksamheter samt handel med hästar och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 339-2230
- JimMit AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsulttjänster inom byggverksamhet samt handel med hästar och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.