Start › Stockholms län › Stockholm
Mårtendalsgat AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 059 | 638 | 1 093 | 1 146 | 800 | 555 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 328 | 638 | 1 093 | 1 146 | 800 | 555 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 730 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 325 | 812 | 1 136 | 1 150 | 808 | 517 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 325 | 812 | 1 136 | 1 150 | 808 | 517 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −266 | −174 | −42 | −4 | −8 | 38 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −23 | −16 | −19 | −3 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 23 | 16 | 19 | 3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −269 | −174 | −65 | −21 | −27 | 36 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −269 | −174 | −65 | −21 | −27 | 36 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Årets resultat | −269 | −174 | −65 | −21 | −27 | 28 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 408 | 1 344 | 1 285 | 448 | 463 | 193 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 408 | 1 344 | 1 285 | 448 | 463 | 193 | 50 | 50 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 1 326 | 1 283 | 447 | 257 | 193 | 50 | 50 | 50 |
| Kundfordringar | 228 | 1 004 | 1 044 | 292 | 125 | 130 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 50 | 50 | 50 |
| Övriga fordringar | 8 | 146 | 21 | 0 | 36 | 8 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 171 | 176 | 218 | 155 | 96 | 55 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 18 | 1 | 1 | 206 | 0 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 408 | 1 344 | 1 285 | 448 | 463 | 193 | 50 | 50 | 50 |
| Eget kapital | −478 | −209 | −35 | 30 | 51 | 78 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −528 | −259 | −85 | −20 | 1 | 28 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −259 | −85 | −20 | 1 | 28 | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | −269 | −174 | −65 | −21 | −27 | 28 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 39 | 9 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 39 | 9 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 887 | 1 553 | 1 319 | 418 | 373 | 106 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 521 | 1 955 | 1 213 | 304 | 250 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 8 | 8 | – | – | – |
| Övriga skulder | 255 | 5 | 5 | 3 | 0 | 24 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 111 | −407 | 101 | 111 | 115 | 75 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- HAMMARBYBACKEN 27, 120 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-08-28
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedrive café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5542-1309
- Mårtensdalsgat AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Södertälje
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade andra lokaler samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Södertälje .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Enligt balansräkningen understiger det synliga egna kapitalet bolagets registrerade aktiekapital. Det finns dock ett värde i verksamhetens hyreskontrakt som styrelsen anser överstiger det förbrukade aktiekapitalet. Bokförda värden på materiella anläggningstillgångar uppgår till 0 tkr detta indikerar på att det finns övervärden som vida överskrider den redovisade bristen i eget kapital. Med beaktande till hyreskontraktets övervärde har ingen KBR upprättats. Styrelsen är medveten om sina skyldigheter enligt ABL 25:13.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 8 kB | Öppna |
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 7 kB | Öppna |
| 2023 | 7 kB | Öppna |
| 2022 | 7 kB | Öppna |
| 2021 | 6 kB | Öppna |
| 2020 | 5 kB | Öppna |
| 2019 | 5 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
LCN Konsult AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har bytt namn från Cafe Mårtendal AB till Mårtendalsgat AB. Bolaget är dotterbolag till LCN Konsult AB 556839-6237.