Start › Stockholms län › Stockholm
Flemmingsub AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 404 | 1 351 | 0 | 22 | 0 |
| Nettoomsättning | 3 361 | 1 351 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 43 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 007 | 1 182 | 2 | 14 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 500 | 655 | 0 | 12 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 918 | 229 | – | – | – |
| Personalkostnader | 405 | 204 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 94 | 2 | 2 | 0 |
| Rörelseresultat | 397 | 168 | −2 | 8 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 168 | −2 | 8 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −100 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 295 | 168 | −2 | 8 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 63 | 34 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 232 | 134 | −2 | 7 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 862 | 1 005 | 31 | 31 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 659 | 878 | 18 | 20 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 659 | 843 | – | – | – |
| Goodwill | 659 | 843 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 35 | 18 | 20 | 0 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 18 | 20 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 35 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 203 | 126 | 13 | 12 | 25 |
| Varulager m.m. | 50 | 20 | 0 | 13 | 25 |
| Råvaror och förnödenheter | 50 | 20 | – | 0 | 25 |
| Färdiga varor och handelsvaror | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 25 | 13 | −2 | 0 |
| Kundfordringar | 54 | 1 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 13 | 23 | 13 | −2 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 81 | 82 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 862 | 1 005 | 31 | 31 | 25 |
| Eget kapital | 394 | 161 | 28 | 30 | 22 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 344 | 111 | −22 | −20 | −28 |
| Balanserat resultat | 111 | −22 | −20 | −28 | −21 |
| Årets resultat | 232 | 134 | −2 | 7 | −7 |
| Obeskattade reserver | 100 | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 100 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 3 | 1 | 3 |
| Övriga skulder | – | 0 | 3 | 1 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 369 | 843 | 0 | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 70 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 99 | 34 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 199 | 809 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 920 | 920 | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 261 | 77 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 184 | 77 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 35 |
| Årets inköp | – | 35 |
| Försäljningar och utrangeringar | 35 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 22 | 22 |
| Årets inköp | – | 0 | – | 22 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 22 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 4 | 2 |
| Årets avskrivningar | – | −4 | 2 | 2 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FLEMMINGGATAN 51, 112 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-08-26
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska ha till verksamhet att producera och bedriva handel med accessoarer - vantar, mössor och halsdukar i ull samt kläder. Produkterna säljs via E-handel till återförsäljare samt egen butik.
Bankgironummer
- 5024-6586
- Rokas Clothing AB
kontrollerat 2026-10-13 - 572-3010
- Flemmingsub AB
kontrollerat 2026-10-13
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-11-20
- Senaste annonsen
- 2024-11-20
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget med säte i Stockholm registrerades i 2015 oh bedrivas sedan 2014 restaurangverksamhet och handel med personbilar och lätta motorfordon.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.