Start › Uppsala län › Uppsala
Staffan Edlund konsult AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 192 | 2 166 | 2 065 | 1 528 |
| Nettoomsättning | 2 192 | 2 166 | 2 065 | 1 528 |
| Rörelsekostnader | 1 464 | 1 656 | 1 518 | 1 273 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 124 | 95 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 312 | 298 | 295 | 162 |
| Personalkostnader | 1 135 | 1 234 | 1 129 | 1 110 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 728 | 510 | 547 | 255 |
| Finansiella poster | −4 | −1 | 0 | 7 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 724 | 509 | 547 | 262 |
| Bokslutsdispositioner | −183 | 0 | 129 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −183 | 0 | 129 | 0 |
| Resultat före skatt | 541 | 509 | 676 | 262 |
| Skatt på årets resultat | 113 | 107 | 142 | 56 |
| Årets resultat | 428 | 402 | 534 | 206 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 331 | 1 182 | 1 147 | 851 |
| Anläggningstillgångar | 255 | 193 | 173 | 103 |
| Materiella anläggningstillgångar | 63 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 63 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 193 | 193 | 173 | 103 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 193 | 193 | 173 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 1 076 | 989 | 974 | 748 |
| Kortfristiga fordringar | 335 | 291 | 511 | 533 |
| Kundfordringar | 227 | 257 | 227 | 416 |
| Övriga fordringar | 108 | 0 | 209 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 34 | 75 | 117 |
| Kassa och bank | 741 | 698 | 463 | 216 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 331 | 1 182 | 1 147 | 851 |
| Eget kapital | 505 | 531 | 715 | 382 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 455 | 481 | 665 | 332 |
| Balanserat resultat | 27 | 79 | 132 | 126 |
| Årets resultat | 428 | 402 | 534 | 206 |
| Obeskattade reserver | 183 | – | 0 | 129 |
| Periodiseringsfonder | 183 | – | 0 | 129 |
| Kortfristiga skulder | 643 | 651 | 432 | 340 |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 221 | 249 | 198 | 108 |
| Övriga skulder | 411 | 391 | 224 | 222 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 410 | 454 | 586 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget haft full beläggning under hela räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 173 | 103 | 103 |
| Årets inköp | 0 | 20 | 70 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 67 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TRYFFELVÄGEN 4 C, 756 46 UPPSALA
- Registrerat
- 2015-08-26
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom IT samt bedriva utveckling av olika typer av system, vidare skall bolaget bedriva projektledning, produktion av ljud och ljus, DJ, och evenemang, äga och förvalta aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5391-6516
- Staffan Edlund Konsult Ab
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet, projektledning, rådgivning och utbildnng inom teknik och utveckling av olika typer av system. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.