Start › Dalarnas län › Grängesberg
Tescan Byggrent AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 50 | 0 | 3 582 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 50 | 0 | 0 | – | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 2 000 | – | – |
| Rörelsekostnader | 75 | 102 | 169 | 115 | 1 830 | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 1 416 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 43 | 109 | 106 | 141 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 262 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 58 | 61 | 9 | 12 | – | – |
| Rörelseresultat | −75 | −102 | −119 | −115 | 1 752 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −102 | −119 | −115 | 1 751 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | −75 | −102 | −119 | −115 | 1 751 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −75 | −102 | −119 | −115 | 1 751 | 0 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 444 | 1 506 | 1 626 | 1 636 | 1 751 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 443 | 1 499 | 1 558 | 1 618 | 1 628 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 410 | 1 465 | 1 522 | 1 582 | 1 582 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | – | – | – | – | 1 582 | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 1 410 | 1 465 | 1 522 | 1 582 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 35 | 36 | 37 | 46 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 37 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 34 | 35 | 36 | – | 46 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 | 7 | 68 | 17 | 123 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | −9 | −9 | – | – |
| Övriga fordringar | – | – | – | −9 | −9 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 7 | 68 | 27 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 444 | 1 506 | 1 567 | 1 636 | 1 751 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 391 | 1 465 | 1 567 | 1 686 | 1 719 | −32 | −32 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 1 632 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 341 | 1 415 | 1 517 | 1 636 | 88 | −82 | −82 |
| Balanserat resultat | 1 415 | 1 517 | 1 636 | 1 751 | −82 | −82 | −82 |
| Årets resultat | −75 | −102 | −119 | −115 | 1 751 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 53 | 41 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 53 | 41 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | −50 | 32 | 32 | 32 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 66 | 105 | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | −116 | −116 | 32 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | 0 | 43 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −82 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom utveckling av tekniskt nya metoder för mätning av åkerjord inom jordbruk med fokus på hållbarhet och miljöhänsyn samt konsultverksamhet inom samma versamhetsområde med fokus på miljöhänsyn.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Vid fjolårets uppföljning av kontrollbalansräkning kunde konstateras att eget kapital var återställt med 2021 års resultat. Företaget har under året tilldelats en gåva som i sin helhet finansierat årets verksamhet. Tillsammans med sammarbetspartners och underkonsulter har företaget utvecklat teknisk produkt för främjandet av hållbarhet i gröna näringen. En prototyp har utvecklats. Samtal pågår för vidare sammarbeten med kund och investorer. 2021 har redovisning principer ändrats till K3 regelverk.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Kontrollbalansräkning upprättad vid bokslut 210527. Beslut togs vid ordinarie bolagsstämma att aktiekapitalet ska återställas i sin helhet snarast och senast inom 8 månader.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 58 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 58 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 12 | – | – |
| Årets avskrivningar | 12 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRKALLÉN 13, 772 32 GRÄNGESBERG
- Registrerat
- 2015-08-14
- Bransch
- Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt jord och skogsbruk. Bolaget skall äga egendom och därtill skall företaget bedriva maskinhandel, entreprenad, konsult och kombinationsverksamhet inom bygg och jordbruk, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5664-4131
- Tescan Byggrent AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-03
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Säte i Ludvika. För närvarande ingen försäljning och således inga intäkter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.