Start › Stockholms län › Sollentuna
Håkan Davidsson Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 623 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Nettoomsättning | 373 | 1 665 | 1 203 | 690 | 826 | 564 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 251 | 295 | 313 | 94 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 845 | 838 | 517 | 463 | 192 | 18 | 18 | 13 | 13 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 109 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 697 | 714 | 401 | 236 | 156 | 18 | 18 | 13 | 13 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 104 | 104 | 104 | 104 | 36 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 44 | 20 | 12 | 14 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −222 | 1 122 | 999 | 321 | 635 | 546 | −18 | −13 | −13 |
| Finansiella poster | 265 | 324 | 267 | −319 | 577 | −236 | 83 | 1 415 | 5 721 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 21 | 315 | 0 | 1 350 | 5 700 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 267 | 324 | 269 | −317 | 556 | 29 | 83 | 65 | 21 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 580 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 43 | 1 446 | 1 265 | 2 | 1 212 | 310 | 65 | 1 401 | 5 708 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −112 | −297 | −143 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | −112 | −297 | −143 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 43 | 1 446 | 1 265 | −110 | 915 | 167 | 65 | 1 401 | 5 708 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 296 | 251 | 69 | 184 | 93 | 14 | 11 | 2 |
| Årets resultat | 32 | 1 150 | 1 015 | −179 | 731 | 75 | 51 | 1 390 | 5 706 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 151 | 13 311 | 12 116 | 12 110 | 12 348 | 10 996 | 10 697 | 10 633 | 9 232 |
| Anläggningstillgångar | 4 986 | 5 090 | 5 194 | 5 298 | 5 402 | 240 | 820 | 820 | 820 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 746 | 4 850 | 4 954 | 5 058 | 5 162 | – | – | – | – |
| Byggnader och mark | 4 746 | 4 850 | 4 954 | 5 058 | 5 162 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 820 | 820 | 820 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 240 | 240 | 240 | 820 | 820 | 820 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 240 | 240 | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 165 | 8 221 | 6 922 | 6 812 | 6 947 | 10 756 | 9 877 | 9 813 | 8 412 |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 150 | 65 | 6 | 514 | 300 | 0 | 2 | 5 700 |
| Kundfordringar | 0 | 81 | 11 | 0 | 514 | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 700 |
| Övriga fordringar | 150 | 59 | 12 | 6 | 0 | 300 | 0 | 2 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 10 | 41 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 643 | 3 403 | 4 434 | 2 330 | 2 591 | 1 776 | 1 416 | 1 079 | 676 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 3 643 | 3 403 | 4 434 | 2 330 | 2 591 | 1 776 | 1 416 | 1 079 | 676 |
| Kassa och bank | 4 371 | 4 668 | 2 423 | 4 477 | 3 842 | 8 679 | 8 461 | 8 733 | 2 036 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 151 | 13 311 | 12 116 | 12 110 | 12 348 | 10 996 | 10 697 | 10 633 | 9 232 |
| Eget kapital | 11 720 | 11 935 | 11 185 | 10 370 | 10 737 | 10 006 | 9 931 | 9 880 | 8 490 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 11 670 | 11 885 | 11 135 | 10 320 | 10 687 | 9 956 | 9 881 | 9 830 | 8 440 |
| Balanserat resultat | 11 638 | 10 735 | 10 120 | 10 500 | 9 881 | 9 881 | 9 151 | 8 440 | 2 733 |
| Årets resultat | 32 | 1 150 | 1 015 | −179 | 806 | 75 | 51 | 1 390 | 5 706 |
| Obeskattade reserver | 552 | 552 | 552 | 552 | 440 | 143 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 552 | 552 | 552 | 440 | 143 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 879 | 824 | 378 | 1 188 | 1 171 | 847 | 765 | 753 | 742 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 178 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 175 | 73 | 165 | 277 | 107 | 25 | 13 | 2 |
| Övriga skulder | 879 | 648 | 302 | 845 | 894 | 740 | 740 | 740 | 740 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 215 | 248 | 400 | 591 | 188 | 184 | 177 | 679 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 10 687 | 9 956 | 9 881 | 9 830 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med från föregående på grund av att företaget har fått in mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat under detta år på grund av att uthyrningen av fastigheten har kommit igång ordentligt och gett ökade intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet utvecklas enligt plan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets verksamhet utvecklas enligt plan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 820 | 820 | 820 | 820 | 820 | 820 | 740 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | 80 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 580 | 580 | 580 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 0 | 580 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 820 | 820 | 820 | 0 |
| Omklassificeringar | – | 0 | 820 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 580 | 580 | 580 | 0 |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 198 | 5 198 | 5 198 | 5 198 | 5 198 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 5 198 |
| Ackumulerade avskrivningar | 452 | 348 | 244 | 140 | 36 |
| Årets avskrivningar | 104 | 104 | 104 | 104 | 36 |
Om bolaget
- Adress
- DOMHERREVÄGEN 51, 192 55 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2015-08-07
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Att äga och förvalta aktier samt fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Bolaget har sitt säte i Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-19
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall äga och förvalta aktier i andra företag. Bolaget har under året även haft försäljning av diverse tjänster inom byggsektorn samt haft uthyrning av sin fastighet i Spanien
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.