Start › Västra Götalands län › Nol
Grandior AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 4 | 8 | 63 | 166 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 4 | 8 | 63 | 136 | 0 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | 0 | −10 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 39 | 0 |
| Rörelsekostnader | 13 | 29 | 23 | 87 | 71 | 131 | 110 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 5 | 34 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 29 | 23 | 82 | 37 | 128 | 110 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 | −29 | −20 | −79 | −8 | 35 | −110 |
| Finansiella poster | 163 | −10 | −44 | −29 | 2 578 | 231 | 198 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 2 562 | 203 | 181 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −20 | 17 | 25 | 2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 63 | 25 | 16 | 1 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −100 | 35 | 56 | 9 | 0 | −4 | −15 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 149 | −39 | −64 | −108 | 2 570 | 266 | 88 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 53 | 0 | −25 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 53 | 0 | −25 | 0 |
| Resultat före skatt | 149 | −39 | −64 | −55 | 2 570 | 241 | 88 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 530 | 51 | 16 |
| Årets resultat | 149 | −39 | −64 | −55 | 2 041 | 190 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 163 | 1 148 | 1 388 | 2 076 | 2 555 | 761 | 532 |
| Anläggningstillgångar | 988 | 935 | 237 | 93 | 2 516 | 324 | 260 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 988 | 935 | 237 | 93 | 2 516 | 324 | 260 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 2 516 | 324 | 260 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 988 | 935 | 237 | 93 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 175 | 213 | 1 151 | 1 983 | 39 | 437 | 272 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 129 | 124 | 77 | 537 | 2 | 16 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 5 | 2 | – | – |
| Övriga fordringar | 129 | 124 | 77 | 533 | 0 | 16 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 95 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 95 |
| Kassa och bank | 46 | 89 | 1 074 | 1 445 | 37 | 421 | 167 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 163 | 1 148 | 1 388 | 2 076 | 2 555 | 761 | 532 |
| Eget kapital | 1 147 | 1 098 | 1 338 | 1 601 | 1 941 | 621 | 431 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 097 | 1 048 | 1 288 | 1 551 | 1 891 | 571 | 381 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 948 | 1 088 | 1 351 | 1 607 | −150 | 381 | 309 |
| Årets resultat | 149 | −39 | −64 | −55 | 2 041 | 190 | 72 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 53 | 53 | 28 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 53 | 53 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 50 | 50 | 474 | 562 | 86 | 73 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 464 | 550 | 54 | 63 |
| Övriga skulder | 6 | 40 | 40 | 0 | 2 | 23 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 100 | 200 | 200 | 84 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 100 | 200 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 551 | 1 891 | 571 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Samtliga andelar i Magna Förvaltning KB är sålda efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 516 | 324 | 260 | 276 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 516 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 988 | 1 035 | 302 | 102 |
| Årets inköp | 288 | 733 | 200 | 102 |
| Försäljningar och utrangeringar | 335 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 100 | 65 | 9 |
| Årets nedskrivningar | – | 35 | 56 | 9 |
Om bolaget
- Adress
- STOREGÅRDSVÄGEN 5, 449 42 NOL
- Registrerat
- 2015-08-07
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall bestå av fastighetsförvaltning i form av ägande av fastigheter, uthyrning av lägenheter och lokaler, förvaltning av jord- o skogsbruk samt konsultverksamhet inom konstruktion och provning med inriktning mot mekanik och fordon. Bolaget skall även utföra hälsokontroller och hälsoprofilsbedömningar för i huvudsak personal i mindre företag, erbjuda utbildningar inom kost och hälsa, sälja kosttillskott och hudvårdsprodukter, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5018-2963
- Grandior AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Lilla Edet registrerades år 2015 och bedriver sedan dess handel med uthyrning av lägenheter, lokaler samt fastighetsförvaltning, jord och skogsbruk. Bolaget bedriver även handel med värdepapper och konsultverksamhet inom konstruktion, provning med inriktning mot mekanik och fordon. Bolaget ska även utföra hälsokontroller och hälsoprofilsbedömningar för i huvudsak personal i mindre företag, erbjuda utbildningar inom kost och hälsa, sälja kosttillskott och hudvårdsprodukter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.