Start › Dalarnas län › Falun
Sannero Communication AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 2 | 58 | 320 | 865 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 58 | 320 | 844 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 2 | – | 0 | 21 |
| Rörelsekostnader | 209 | 211 | 329 | 295 | 342 | 550 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 9 | 14 | 5 | 7 | 10 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 45 | 183 | 148 | 194 | 187 |
| Personalkostnader | 143 | 156 | 132 | 141 | 142 | 353 |
| Rörelseresultat | −209 | −211 | −327 | −237 | −22 | 315 |
| Finansiella poster | 229 | 0 | 321 | 0 | 12 | 4 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 12 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 321 | 0 | 0 | 4 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −229 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −211 | −6 | −237 | −10 | 319 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 165 | 11 | −81 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 165 | 11 | −81 |
| Resultat före skatt | 20 | −211 | −6 | −72 | 1 | 238 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 52 |
| Årets resultat | 20 | −211 | −6 | −72 | 1 | 186 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 217 | 259 | 475 | 630 | 906 | 957 |
| Anläggningstillgångar | 189 | 414 | 447 | 537 | 677 | 664 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 189 | 414 | 447 | 537 | 677 | 664 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | 10 | 10 | 47 |
| Andra långfristiga fordringar | 189 | 414 | 447 | 527 | 668 | 618 |
| Omsättningstillgångar | 28 | −155 | 28 | 93 | 229 | 293 |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 7 | 12 | 71 | 148 | 225 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 50 | 83 |
| Övriga fordringar | 9 | 7 | 12 | 28 | 13 | 26 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 43 | 86 | 117 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 19 | −162 | 16 | 22 | 80 | 65 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 217 | 259 | 475 | 630 | 906 | 957 |
| Eget kapital | 215 | 195 | 406 | 561 | 633 | 632 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 165 | 145 | 356 | 511 | 583 | 582 |
| Balanserat resultat | 145 | 356 | 361 | 583 | 582 | 396 |
| Årets resultat | 20 | −211 | −6 | −72 | 1 | 186 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 165 | 176 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 165 | 176 |
| Långfristiga skulder | 0 | 60 | 62 | 60 | 60 | 60 |
| Övriga skulder | 0 | 60 | 62 | 60 | 60 | 60 |
| Kortfristiga skulder | 2 | 4 | 7 | 8 | 48 | 89 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 3 | 2 | 16 | 52 |
| Övriga skulder | 1 | 3 | 4 | 6 | 25 | 37 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 583 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 189 | 354 | 852 | 527 | 668 | 60 | 438 |
| Årets inköp | – | – | 324 | – | 608 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 165 | 447 | – | 140 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | −9 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | – | 47 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – | 40 | – |
| Omklassificeringar | – | – | 3 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Ackumulerade avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2015-07-24
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning och projektledning av IT-kommunikation, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom försäljning och projektledning av IT-kommunikation samt handel med värdepapper. Bolaget har sitt säte i Eskilstuna.
Väsentliga händelser
Ingen verksamhet har bedrivits under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.