Start › Södermanlands län › Eskilstuna
Mälarbygden och förvaltning AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 679 | 255 | 364 | 430 | 335 |
| Nettoomsättning | 2 652 | 255 | 364 | 430 | 335 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 187 | 1 220 | 376 | 377 | 474 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 306 | – | – | 0 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 337 | 151 | 126 | 128 | 312 |
| Personalkostnader | −455 | 80 | 120 | 120 | 120 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 60 | 130 | 129 | 16 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 929 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 491 | −965 | −12 | 53 | −139 |
| Finansiella poster | 65 | −89 | −344 | −116 | −79 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 117 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 10 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 89 | 346 | 116 | 89 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 557 | −1 054 | −357 | −63 | −218 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 360 | 0 | 195 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 195 |
| Erhållna koncernbidrag | – | 0 | 360 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 557 | −1 054 | 3 | −63 | −23 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 26 | 12 | 16 |
| Årets resultat | 1 557 | −1 054 | −23 | −75 | −39 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 271 | 4 490 | 10 122 | 10 375 | 9 420 |
| Anläggningstillgångar | 3 647 | 4 139 | 10 002 | 10 125 | 1 127 |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 520 | 3 279 | 9 222 | 8 891 | 33 |
| Byggnader och mark | 3 520 | 3 279 | 9 222 | 8 866 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 25 | 33 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 127 | 860 | 780 | 1 234 | 1 094 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 574 | 554 |
| Andra långfristiga fordringar | 127 | 810 | 730 | 610 | 490 |
| Omsättningstillgångar | 624 | 351 | 120 | 250 | 8 293 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 8 088 |
| Kortfristiga fordringar | 542 | 236 | 92 | 240 | 106 |
| Kundfordringar | 150 | – | 0 | 41 | 7 |
| Fordringar hos intresseföretag | 265 | 230 | 75 | 75 | 75 |
| Övriga fordringar | 122 | 1 | 8 | 124 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 5 | 10 | 0 | 24 |
| Kassa och bank | 82 | 115 | 28 | 10 | 99 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 271 | 4 490 | 10 122 | 10 375 | 9 420 |
| Eget kapital | 1 607 | 50 | 960 | 983 | 1 058 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 557 | 0 | 910 | 933 | 1 008 |
| Balanserat resultat | 0 | 1 054 | 933 | 1 087 | 1 047 |
| Årets resultat | 1 557 | −1 054 | −23 | −154 | −39 |
| Avsättningar | 0 | 810 | 730 | 610 | 490 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 3 578 | 3 678 | 3 738 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 3 578 | 3 678 | 3 738 |
| Kortfristiga skulder | 2 665 | 3 630 | 4 854 | 5 105 | 4 134 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 80 | 80 | 80 |
| Leverantörsskulder | 393 | 7 | 118 | 147 | 150 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 1 252 | 2 870 | 2 648 | 2 183 |
| Skatteskulder | 0 | 15 | 26 | 0 | 36 |
| Övriga skulder | 2 198 | 2 292 | 1 696 | 2 128 | 1 244 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 74 | 63 | 64 | 101 | 441 |
| Ställda säkerheter | – | 0 | 3 880 | 3 880 | 3 880 |
| Fastighetsinteckningar | – | 0 | 3 880 | 3 880 | 3 880 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 144 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med mer än 30% pga att bolaget har fått in flera byggprojekt under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkning Utan att det påverkar våra uttalanden vill vi anmärka på att avdragen skatt, sociala avgifter och mervärdesskatt vid flera tillfällen inte betalats i rätt tid.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mälarbygden och förvaltning ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mälarbygden och förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Anmärkningar Utan att det påverkar våra uttalanden vill vi anmärka på att avdragen skatt, sociala avgifter och mervärdesskatt vid flera tillfällen inte betalats i rätt tid. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av LINKAB Bygg ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Mälarbygden och förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för LINKAB Bygg AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av LINKAB Bygg AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till LINKAB Bygg AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för LINKAB Bygg AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av LINKAB Bygg AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till LINKAB Bygg AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 50 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 50 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 127 | 810 | 730 | 610 | 490 |
| Årets inköp | 0 | 80 | 120 | 120 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 683 | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 520 | 3 279 | 9 473 | 8 938 | 8 088 | 0 |
| Årets inköp | 240 | 403 | 535 | 849 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 6 641 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 251 | 122 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | – | – | 130 | 122 | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 251 | 251 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 9 | 9 | 9 | 99 | 99 | 64 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 36 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 91 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 9 | 9 | 9 | 74 | 67 | 50 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 8 | 16 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 66 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MAJVÄGEN 2, 632 22 ESKILSTUNA
- Registrerat
- 2015-07-23
- Bransch
- Byggnadssnickeriarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet inom ny- och ombyggnation, reparation, montering samt underhåll. El-, fönstermontage- och måleriverksamhet inom ny- och ombyggnation, reparation samt underhåll. Personaluthyrning inom byggverksamhet, el- och måleriverksamhet samt uthyrning av maskiner och verktyg inom ovan branscher. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5076-6252
- Linkab Bygg AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Eskilstuna
- Revision
- Ja (2026-06-18)
- Årsstämma
- 2026-06-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget är verksamt inom bygg- och fastighetsbranschen. Bolaget har ett helägt dotterföretag. Linkab Investment AB, org nr 559138-1206. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Dotterbolaget Linkab Investment AB, org nr 559138-1206 har inlett en konkurs under 2025.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Linkab Investment AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Dotterbolaget Linkab Investment AB, org nr 559138-1206 har inlett en konkurs under 2025.
-
Linkab Investment Group AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Företaget är verksamt inom bygg- och fastighetsbranschen. Bolaget har ett helägt dotterföretag, Linkab Investment Group AB med organisationsnummer 559138-1206. Bolaget har efter räkenskapsårets slut ändrat bolagsnamn från Linkab Bygg AB till Mälarbygden och förvaltning AB. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .