Start › Västra Götalands län › Göteborg
Hairlogic AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 996 | 1 158 | 1 549 | 2 105 | 2 494 | 2 499 | 3 125 |
| Nettoomsättning | 996 | 1 158 | 1 549 | 1 983 | 1 945 | 2 164 | 3 125 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 122 | 548 | 336 | 0 |
| Rörelsekostnader | 886 | 1 235 | 1 628 | 2 386 | 2 440 | 2 516 | 3 009 |
| Råvaror och förnödenheter | 47 | 78 | 47 | – | – | 174 | 191 |
| Handelsvaror | – | – | – | 139 | 150 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 543 | 516 | 498 | 534 | 551 | 441 | 587 |
| Personalkostnader | 296 | 642 | 1 083 | 1 712 | 1 724 | 1 825 | 2 118 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 14 | 77 | 113 |
| Rörelseresultat | 109 | −77 | −79 | −280 | 54 | −17 | 116 |
| Finansiella poster | −48 | −34 | −29 | −17 | −31 | −17 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 48 | 34 | 30 | 17 | 31 | 17 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 61 | −111 | −108 | −297 | 23 | −34 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 53 | −6 | 0 | 50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 53 | −6 | 0 | 50 |
| Resultat före skatt | 61 | −111 | −108 | −244 | 17 | −34 | 158 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 4 | −7 | 35 |
| Årets resultat | 61 | −111 | −108 | −244 | 13 | −26 | 123 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 529 | 228 | 541 | 559 | 982 | 924 | 510 |
| Anläggningstillgångar | 6 | 6 | 72 | 61 | 48 | 156 | 218 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 107 | 169 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 107 | 169 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 72 | 61 | 48 | 48 | 48 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | 6 | 72 | 61 | 48 | 48 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 523 | 222 | 469 | 497 | 934 | 768 | 293 |
| Varulager m.m. | 72 | 78 | 105 | 66 | 35 | – | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 72 | 78 | 105 | 66 | 35 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 | 21 | 61 | 175 | 181 | −36 | −188 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 2 | −35 | −34 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | 32 | 144 | 102 | −1 | −154 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | 19 | 29 | 32 | 77 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 428 | 124 | 303 | 256 | 717 | 804 | 481 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 529 | 228 | 541 | 559 | 982 | 924 | 510 |
| Eget kapital | 162 | −339 | −228 | −120 | 125 | 165 | 191 |
| Bundet eget kapital | 200 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 200 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −38 | −389 | −278 | −170 | 75 | 115 | 141 |
| Överkursfond | 240 | – | – | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | −339 | −278 | −170 | 61 | 61 | 141 | 18 |
| Årets resultat | 61 | −111 | −108 | −231 | 13 | −26 | 123 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 0 | 53 | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 0 | 53 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 24 | 13 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 198 | 135 | 349 | 136 | 306 | 513 | 145 |
| Skulder till kreditinstitut | 198 | 135 | 349 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 169 | 433 | 396 | 529 | 498 | 246 | 174 |
| Förskott från kunder | 13 | 9 | 3 | 0 | 31 | −5 | −5 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 70 | – | – |
| Skatteskulder | 21 | 23 | 23 | 70 | 50 | −13 | −24 |
| Övriga skulder | 81 | 162 | 223 | 332 | 345 | 262 | 197 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 54 | 239 | 147 | 127 | 2 | 2 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −170 | 75 | 115 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 50 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättning skiljer mer än 30% jämfört med föregående år på grund av covid-19 pandemi.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 6 | 72 | 61 | 48 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 11 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 66 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 42 | 27 | 0 |
| Årets inköp | – | 15 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 31 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 11 | 14 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 168 | 168 |
| Försäljningar och utrangeringar | 95 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 74 | 19 |
| Årets avskrivningar | – | 56 | – |
Om bolaget
- Adress
- KYRKOGATAN 42, 411 15 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2015-07-20
- Bransch
- Frisörer och barberare
Verksamhet enligt registret
Frisör-, nagel-, beautysalong, skönhetssalong
Bankgironummer
- 401-5624
- Hairlogic AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Göteborg. Bolaget bedriver en frisör-, nagel-, skönhetssalong.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret 2025 har ägaren ökat aktieägartillskottet till bolaget. Vidare har en nyemission genomförts, varigenom antalet aktier har ökat från 500 till 2 000, motsvarande bolagets maximala aktiekapital, inklusive överkursfond. Genom dessa åtgärder har bolagets egna kapital väsentligt förstärkts, vilket har bidragit till att stärka bolagets finansiella ställning och därigenom ökat förtroendet hos såväl leverantörer som samarbetspartners. Bolaget har under året successivt återhämtat sin ekonomiska situation, trots genomförda återbetalningar av tidigare beviljade skatteanstånd samt reglering av befintliga skulder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.