Start › Stockholms län › Vaxholm
Termino C 13775 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 | 450 | 328 | 361 | 227 | 315 | 190 |
| Nettoomsättning | 0 | 450 | 326 | 360 | 227 | 315 | 190 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 3 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 105 | 429 | 218 | 240 | 208 | 197 | 163 |
| Handelsvaror | 0 | 10 | 6 | 51 | 23 | 13 | 34 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 133 | 174 | 161 | 168 | 184 | 129 |
| Personalkostnader | 8 | 247 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 39 | 38 | 29 | 16 | – | – |
| Rörelseresultat | −104 | 21 | 110 | 120 | 19 | 119 | 27 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −104 | 21 | 110 | 120 | 19 | 119 | 27 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | – | 0 | −30 | 0 | −30 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 60 | – | 0 | −30 | 0 | −30 | 0 |
| Resultat före skatt | −44 | 21 | 110 | 90 | 19 | 89 | 27 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | 23 | 19 | 4 | 22 | 1 |
| Årets resultat | −44 | 16 | 87 | 71 | 15 | 67 | 26 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 171 | 303 | 342 | 381 | 360 | 256 | 137 |
| Anläggningstillgångar | 55 | 94 | 133 | 99 | 128 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 55 | 94 | 133 | 99 | 128 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 55 | 94 | 133 | 99 | 128 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 116 | 209 | 209 | 282 | 232 | 256 | 137 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 10 | 31 | 62 | 36 | 32 | 41 |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 18 | 31 | 7 | 0 | 4 |
| Övriga fordringar | 13 | 7 | 0 | 19 | 18 | 16 | 32 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 13 | 12 | 11 | 16 | 5 |
| Kassa och bank | 104 | 198 | 178 | 220 | 196 | 224 | 96 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 171 | 303 | 342 | 381 | 360 | 256 | 137 |
| Eget kapital | 157 | 201 | 255 | 199 | 206 | 191 | 124 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 151 | 205 | 149 | 156 | 141 | 74 |
| Balanserat resultat | 151 | 135 | 118 | 78 | 141 | 74 | 48 |
| Årets resultat | −44 | 16 | 87 | 71 | 15 | 67 | 26 |
| Obeskattade reserver | 0 | 60 | 60 | 60 | 30 | 30 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 60 | 60 | 60 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 42 | 28 | 123 | 125 | 35 | 13 |
| Förskott från kunder | – | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 6 | 6 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 4 | 29 | 11 | 103 | 101 | 29 | 7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 12 | 12 | 12 | 6 | 6 | 6 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 70 | 31 | 78 | – | – |
| Medel att disponera | – | 151 | 205 | 149 | 156 | 141 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets har inte haft några intäkter under räkenskapsåret med anledning av uppsagt konsultuppdrag och upphörd massageverksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har ökat med mer än 30% i i förhållande till jämförelseåret med anledning av ett utfört konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget omsättning har ökat med mer än 30% i jämförelse med föregående år då det är större efterfrågan på bolagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och/eller risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att vi kan i dagsläget inte bedöma de fulla effekterna men företagsledningen ser positivt på det kommande räkenskapsåret då bokning av tider ligger i nivå med tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-10-31 | 2023-11-01 | 2023-10-31 | 2022-11-01 | 2022-10-31 | 2021-11-01 | 2021-10-31 | 2020-11-01 | 2020-10-31 | 2019-11-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 217 | 217 | 217 | 217 | 217 | 145 | 145 | 145 | 145 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 72 | – | 0 | – | 145 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 162 | 123 | 123 | 84 | 84 | 45 | 45 | 16 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 39 | – | 39 | – | 38 | – | 29 | – | 16 | – |
Om bolaget
- Adress
- Strandgatan 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2015-07-03
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget skall bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed jämförlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Kungsbacka.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-01-11
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva verksamhet inom massageterapeutiska områden, handel och konsultation inom sport och fritids- produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.