Start › Västra Götalands län › Göteborg
Magnus Malmström AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 133 | 1 206 | 517 | 1 278 | 1 403 | 1 128 | 1 179 | 612 | 1 127 |
| Nettoomsättning | 1 133 | 1 206 | 517 | 1 278 | 1 403 | 1 077 | 974 | 612 | 1 127 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 51 | 204 | – | – |
| Rörelsekostnader | 460 | 610 | 353 | 926 | 771 | 797 | 777 | 696 | 747 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 25 | 25 | 25 | 25 | 15 | 47 |
| Övriga externa kostnader | 63 | 65 | 64 | 50 | 39 | 46 | 42 | 79 | 102 |
| Personalkostnader | 397 | 545 | 290 | 850 | 707 | 726 | 710 | 588 | 598 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 13 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 673 | 596 | 164 | 352 | 632 | 331 | 401 | −83 | 379 |
| Finansiella poster | 15 | 98 | 27 | 3 | 3 | 7 | 3 | 3 | 3 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 80 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 15 | 18 | 28 | 3 | 3 | 7 | 3 | 4 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 1 | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 688 | 694 | 191 | 356 | 636 | 338 | 404 | −80 | 382 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 83 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 83 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 688 | 694 | 191 | 356 | 718 | 338 | 404 | −80 | 382 |
| Skatt på årets resultat | 141 | 127 | 40 | 75 | 150 | 73 | 87 | 0 | 84 |
| Årets resultat | 546 | 567 | 151 | 281 | 569 | 266 | 317 | −80 | 298 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 707 | 1 352 | 1 066 | 1 300 | 1 298 | 1 272 | 969 | 935 | 1 597 |
| Anläggningstillgångar | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 151 | 44 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 107 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 107 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Andelar i intresseföretag | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Omsättningstillgångar | 1 663 | 1 307 | 1 022 | 1 255 | 1 254 | 1 228 | 925 | 784 | 1 553 |
| Kortfristiga fordringar | 357 | 394 | 244 | 54 | 95 | 104 | 8 | 95 | 518 |
| Kundfordringar | 166 | 280 | 38 | 0 | 7 | – | – | 0 | 502 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 91 | 0 | 88 | – | – | – | 0 | 92 | 0 |
| Övriga fordringar | 101 | 114 | 116 | – | 0 | 13 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 1 | 54 | 88 | 91 | 8 | 3 | 17 |
| Kassa och bank | 1 306 | 914 | 778 | 1 201 | 1 159 | 1 124 | 917 | 689 | 1 034 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 707 | 1 352 | 1 066 | 1 300 | 1 298 | 1 272 | 969 | 935 | 1 597 |
| Eget kapital | 1 653 | 1 316 | 1 054 | 1 185 | 1 164 | 1 108 | 842 | 768 | 1 073 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 603 | 1 266 | 1 004 | 1 135 | 1 114 | 1 058 | 792 | 718 | 1 023 |
| Balanserat resultat | 1 057 | 699 | 853 | 854 | 546 | 792 | 634 | 797 | 725 |
| Årets resultat | 546 | 567 | 151 | 281 | 569 | 266 | 158 | −80 | 298 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 83 | 83 | 83 | 83 |
| Kortfristiga skulder | 54 | 35 | 12 | 114 | 134 | 82 | 45 | 85 | 441 |
| Leverantörsskulder | 3 | 2 | 2 | 11 | 5 | 15 | 9 | 9 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 29 | 57 | 0 | 0 | 3 | 88 |
| Övriga skulder | 51 | 33 | 10 | 60 | 61 | 55 | 24 | 64 | 277 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | 0 | 14 | 9 | 12 | 12 | 9 | 71 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | 210 | 305 | 282 | 260 | 512 | – | 243 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 1 058 | 792 | 718 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med föregående år på grund av att bolaget tagit in mer uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 120 | 0 |
| Årets inköp | – | 120 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 13 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 13 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 13 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VAKTMÄSTAREGÅNGEN 4, 413 18 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2015-07-02
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva utbildning och konsultverksamhet huvudsakligen inom området IT, äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta fast egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5052-5385
- Magnus Malmström AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-21
- Programvara
- Wint Annual Accounts Service
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver utbildning och konsultverksamhet huvudsakligen inom området IT. Vidare äger och förvaltar företaget värdepapper. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.