Start › Stockholms län › Täby
snerWare Technology AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 589 | 2 531 | 3 804 | 2 767 | 2 703 | 1 537 | 542 | 833 | 788 |
| Nettoomsättning | 1 460 | 2 438 | 3 670 | 2 635 | 2 582 | 1 355 | 542 | 833 | 788 |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | 93 | 134 | 132 | 121 | 182 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 222 | 1 362 | 1 321 | 1 169 | 1 085 | 1 165 | 538 | 830 | 857 |
| Övriga externa kostnader | 571 | 367 | 344 | 221 | 286 | 199 | 305 | 335 | 352 |
| Personalkostnader | 658 | 977 | 929 | 945 | 800 | 960 | 227 | 429 | 439 |
| Av- och nedskrivningar | 993 | 18 | 8 | 3 | 0 | 6 | 6 | 66 | 66 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 40 | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −634 | 1 169 | 2 483 | 1 598 | 1 618 | 372 | 4 | 3 | −69 |
| Finansiella poster | −438 | 37 | 43 | 4 | −1 | −19 | – | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −438 | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 39 | 47 | 5 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 3 | 0 | 1 | 19 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 072 | 1 206 | 2 526 | 1 602 | 1 617 | 353 | 4 | 3 | −69 |
| Bokslutsdispositioner | 350 | −330 | −650 | −400 | −400 | −88 | – | 0 | 73 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 350 | −330 | −650 | −400 | −400 | −88 | – | 0 | 73 |
| Resultat före skatt | −722 | 876 | 1 876 | 1 202 | 1 217 | 265 | 4 | 3 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 207 | 411 | 256 | 251 | 57 | 3 | 2 | 1 |
| Årets resultat | −722 | 669 | 1 466 | 947 | 966 | 208 | 0 | 1 | 3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 015 | 5 648 | 5 097 | 3 211 | 2 452 | 2 249 | 629 | 579 | 464 |
| Anläggningstillgångar | 1 564 | 2 727 | 2 343 | 2 254 | 2 185 | 2 185 | 539 | 425 | 183 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 564 | 317 | 29 | 37 | 0 | 0 | 539 | 425 | 183 |
| Byggnader och mark | 1 391 | – | – | – | – | 0 | 413 | 413 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 173 | 317 | 29 | 37 | 0 | 0 | 6 | 13 | 144 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | – | – | 0 | 120 | 0 | 40 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 410 | 2 314 | 2 217 | 2 185 | 2 185 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 2 185 | 2 185 | 2 185 | 2 185 | 2 185 | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 225 | 129 | 32 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 451 | 2 921 | 2 754 | 958 | 267 | 64 | 89 | 154 | 281 |
| Kortfristiga fordringar | 455 | 354 | 281 | 916 | 246 | 57 | 9 | 37 | 195 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Övriga fordringar | 455 | 347 | 221 | 912 | 244 | 55 | 9 | 37 | 189 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 7 | 59 | 4 | 2 | 2 | – | – | – |
| Kassa och bank | 996 | 2 567 | 2 473 | 42 | 20 | 7 | 81 | 117 | 85 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 015 | 5 648 | 5 097 | 3 211 | 2 452 | 2 249 | 629 | 579 | 464 |
| Eget kapital | 875 | 2 232 | 2 163 | 997 | 1 016 | 262 | 54 | 54 | 53 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 825 | 2 182 | 2 113 | 947 | 966 | 212 | 4 | 4 | 3 |
| Balanserat resultat | 1 547 | 1 513 | 647 | 1 | 0 | 4 | 4 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −722 | 669 | 1 466 | 947 | 966 | 208 | 0 | 1 | 3 |
| Obeskattade reserver | 1 518 | 1 868 | 1 538 | 888 | 488 | 88 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 1 518 | 1 868 | 1 538 | 888 | 488 | 88 | – | – | – |
| Avsättningar | 0 | 225 | 129 | 32 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 622 | 1 323 | 1 267 | 1 294 | 948 | 1 898 | 574 | 525 | 411 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 84 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 110 | 371 | 446 | 306 | 64 | 8 | 2 | 53 |
| Övriga skulder | 586 | 1 173 | 872 | 825 | 619 | 1 822 | 477 | 517 | 358 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 36 | 40 | 23 | 23 | 23 | 12 | 6 | 6 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 600 | 300 | 965 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 966 | 212 | 4 | 4 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då antalet kunder har miskat under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då antal kunder har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då företagets tjänster är mer efterfrågade jämfört med förra året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget fått många nya kunder under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då antalet kunder har ökat under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av Corona.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 225 | 129 | 32 |
| Årets inköp | 88 | 96 | 97 | 32 |
| Försäljningar och utrangeringar | 313 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 185 | 2 185 | 2 185 | 2 185 | 2 185 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 2 185 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 185 | – | – | – | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2026-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 318 | 0 | 413 | 413 | 373 |
| Årets inköp | 2 318 | – | – | 373 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 413 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 37 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 37 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 890 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 890 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-05-31 | 2025-05-31 | 2024-05-31 | 2023-05-31 | 2022-05-31 | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 | 2017-05-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 275 | 376 | 71 | 71 | 31 | 31 | 31 | 31 | 329 | 329 |
| Årets inköp | – | 306 | – | 39 | – | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 102 | – | – | – | – | – | – | 298 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 102 | 60 | 42 | 34 | 31 | 31 | 25 | 19 | 185 | 120 |
| Årets avskrivningar | 66 | 18 | 8 | 3 | – | 6 | 6 | 66 | 66 | – |
| Återförda avskrivningar | 24 | – | – | – | – | – | – | 232 | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2021-05-31 | 2020-05-31 | 2019-05-31 | 2018-05-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 120 | 0 | 40 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BAGAREVÄGEN 12, 187 32 TÄBY
- Registrerat
- 2015-06-23
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsultation inom elektronik, programmering, IT, ekonomi, redovisning och förvaltning av fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5011-1624
- Snerware Technology AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-21
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är konsultationer inom IT, ekonomi och redovisning. Företaget har ägt en bostadsrätt som hyrts ut. Lägenheten såldes under året med en förlust om 485 000 kr. Företaget har under året köpt 70% av en ägarlägenhet som har skrivits ned med 890 000 kr. Företaget har tidigare gjort en pensionsavsättning som under året har återförts vilket skapat en vinst på 225 000 kr. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.