Start › Stockholms län › Stockholm
qoorp AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 68 | 548 | 191 | 776 | 2 507 | – | – | – |
| Nettoomsättning | 68 | 150 | 191 | 750 | 2 494 | 1 254 | 708 | 497 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 398 | 0 | 25 | 13 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 59 | 143 | 135 | 646 | 2 704 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 69 | 105 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 59 | 143 | 135 | 277 | 734 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 299 | 1 074 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 791 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 10 | 405 | 56 | 130 | −197 | 233 | −253 | −312 |
| Finansiella poster | −223 | −35 | −50 | −69 | −87 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −110 | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 44 | 44 | 67 | 69 | 87 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −214 | 370 | 6 | 61 | −284 | 137 | −390 | −423 |
| Resultat före skatt | −214 | 370 | 6 | 61 | −284 | – | – | – |
| Årets resultat | −214 | 370 | 6 | 61 | −284 | – | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 770 | 2 289 | 2 080 | 2 328 | 2 581 | 2 592 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 900 | 1 584 | 1 584 | 1 601 | 1 651 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 514 | – | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | – | – | 0 | 0 | 1 514 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 900 | 1 584 | 1 584 | 1 601 | 137 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 50 | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 1 514 | 1 514 | 1 514 | 17 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 900 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 70 | 70 | 87 | 70 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 869 | 705 | 496 | 727 | 929 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 419 | 700 | 477 | 726 | 624 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 34 | 20 | 0 | 476 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 419 | 666 | 442 | 701 | 109 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 15 | 25 | 40 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 379 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 379 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | 18 | 1 | 305 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 770 | 2 289 | 2 080 | 2 328 | 2 581 | – | – | – |
| Eget kapital | 67 | −971 | 169 | 163 | 102 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 1 564 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 17 | 1 585 | 119 | 113 | −1 462 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 231 | −1 391 | 113 | 52 | −1 178 | – | – | – |
| Årets resultat | −214 | 370 | 6 | 61 | −284 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 240 | 0 | 1 061 | 1 077 | 1 169 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 50 | 175 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 240 | 0 | 1 061 | 1 027 | 994 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 462 | 654 | 850 | 1 087 | 1 309 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 178 | 254 | 265 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 10 | 14 | 16 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 435 | 643 | 655 | 799 | 872 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 0 | 6 | 18 | 155 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 2 766 | – | – | – | 150 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolagets syfte är att utveckla digitala tjänster för att administrera aktiebolag. Bolaget bildades under 2015.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget mottagit ovillkorat aktieägartillskott av moderbolaget V Street Capital AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
Bolagets syfte är att utveckla digitala tjänster för att administrera aktiebolag. Bolaget har säte i Stockholm och bildades under 2015.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med ca. 75% eftersom verksamheten flyttats till övertagande bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Övriga viktiga förhållanden
Bolagets verksamhet, inklusive immateriella rättigheter, övergick under 2022 till StartupTools Europe AB (orgnr. 559303-6436). qoorp AB ägde vid räkenskapsårets slut 48,72% av StartupTools Europe AB.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2022
Verksamhetens art och inriktning
Bolagets syfte är att utveckla digitala tjänster för att administrera aktiebolag. Bolaget har säte i Stockholm och bildades under 2015.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med ca. 70% eftersom verksamheten flyttats till övertagande bolag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Övriga viktiga förhållanden
Bolagets verksamhet, inklusive immateriella rättigheter, övergick under 2022 till StartupTools Europe AB (orgnr. 559303-6436). qoorp AB ägde vid räkenskapsårets slut 48,72% av StartupTools Europe AB. I slutet av året såldes det helägda dotterbolaget FFO Transfer AB (orgnr. 559229-3905).
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2021
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget utvecklar digitala tjänster för att administrera aktiebolag. Bolaget bildades under 2015.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med 99% vilket beror på ökad försäljning av bolagets prenumerationstjänster samt fortsatt försäljning av konsulttjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Vad beträffar resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkning med tillhörande noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I februari 2022 förvärvades bolagets verksamhet av StartupTools Europe (orgnr. 559303-6436).
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Övriga viktiga förhållanden
Bolaget har under år 2021 ökat prenumerationsintäkterna från den egenutvecklade webbtjänsten. Även intäkterna från konsult- och bolagsdriftstjänster har ökat. Bolaget äger till 100% FFO Transfer AB (orgnr. 559229-3905), som bildades 2019.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 514 | 1 514 | 1 514 | 17 | 17 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 1 514 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 50 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 50 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 70 | 70 | 70 | 87 | 70 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 0 | 70 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 70 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 70 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 17 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 |
| Omklassificeringar | 17 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 17 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 17 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BERGSGATAN 3 A LGH 1103, 112 23 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-06-22
- Bransch
- Utgivning av annan programvara
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom dator och systemutveckling, företags organisation, försäljning av program, tjänster rörande företags organisation, förvaltning av värdepapper och fastigheter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5004-2175
- QOORP AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-24
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
FFO Transfer AB
Visa källuppgift
Det helägda dotterbolaget FFO Transfer AB (orgnr. 559229-3905) har avyttrats under räkenskapsåret.
-
FFO Transfer AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=FFO Transfer AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559229-3905; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1