Start › Västra Götalands län › Göteborg
Bohus Brand AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 53 | 0 | 574 | 777 | 1 161 | 457 |
| Nettoomsättning | 250 | 0 | 600 | 491 | 1 071 | 309 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −200 | 0 | −38 | 186 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 0 | 12 | 99 | 91 | 148 |
| Rörelsekostnader | 74 | 127 | 280 | 421 | 1 161 | 1 131 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 13 | 24 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 325 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 74 | 114 | 178 | 204 | 202 | 153 |
| Personalkostnader | 0 | 4 | 82 | 183 | 627 | 928 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 6 | 10 | 6 | 5 |
| Rörelseresultat | −22 | −127 | 294 | 356 | 0 | −673 |
| Finansiella poster | 0 | −4 | −29 | −10 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 4 | 29 | 10 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −131 | 265 | 347 | 0 | −675 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 21 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −22 | −110 | 265 | 347 | 0 | −675 |
| Årets resultat | −22 | −110 | 265 | 347 | 0 | −675 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 633 | 891 | 1 474 | 983 | 764 | 202 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 10 | 16 | 30 | 60 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 5 | 11 | 21 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 5 | 11 | 21 | 27 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 9 | 33 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 | 5 | 5 | 5 | 9 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 628 | 886 | 1 464 | 966 | 734 | 142 |
| Varulager m.m. | 581 | 781 | 781 | 820 | 633 | 33 |
| Råvaror och förnödenheter | 581 | 781 | 781 | 820 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 40 | 69 | 672 | 126 | 73 | 103 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 83 | 25 | 45 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 600 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 40 | 69 | 72 | 42 | 24 | 42 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 23 | 16 |
| Kassa och bank | 7 | 35 | 11 | 21 | 28 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 633 | 891 | 1 474 | 983 | 764 | 202 |
| Eget kapital | 29 | 51 | 160 | −105 | −451 | −451 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −21 | 1 | 110 | −155 | −501 | −501 |
| Balanserat resultat | 1 | 110 | −155 | −501 | −501 | 174 |
| Årets resultat | −22 | −110 | 265 | 347 | 0 | −675 |
| Långfristiga skulder | 4 | – | 0 | 108 | – | – |
| Övriga skulder | 4 | – | 0 | 108 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 600 | 840 | 1 313 | 979 | 1 216 | 653 |
| Leverantörsskulder | 0 | 892 | 904 | 905 | 892 | 52 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 12 | 15 |
| Övriga skulder | 585 | −63 | 397 | 33 | 241 | 434 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 12 | 12 | 41 | 70 | 153 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 1 | 110 | – | −501 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolagets orderingång under första kvartalet efter balansdagen utvisar en omsättning som vida överstiger omsättningen för hela 2017-2018, med i stort sett bibehållen kostnad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 5 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 32 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 32 | 27 | 21 | 11 | 5 | – |
| Årets avskrivningar | – | 5 | 6 | 10 | 6 | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- Fabrikstorget 1, 412 50 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2015-06-16
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är service, underhåll och försäljning av motorsprutor och brandutrustning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-12-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Uddevalla bedriver verksamhet med försäljning av motorsprutor och brandutrustning samt service och underhåll av dessa. Verksamheten är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.