Start › Stockholms län › Stockholm
LG Aesthetics AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 276 | 294 | 724 | 679 | 1 496 | 1 082 |
| Nettoomsättning | 276 | 294 | 624 | 709 | 1 564 | 982 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | −42 | −30 | −68 | 100 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 142 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 296 | 468 | 537 | 470 | 879 | 1 342 |
| Råvaror och förnödenheter | 93 | 27 | 117 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 69 | 215 | 231 |
| Övriga externa kostnader | 142 | 328 | 343 | 318 | 481 | 412 |
| Personalkostnader | 46 | 98 | 62 | 71 | 183 | 699 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 14 | 10 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −20 | −174 | 187 | 210 | 618 | −260 |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 1 | −3 | −2 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −174 | 188 | 206 | 616 | −261 |
| Resultat före skatt | −21 | −174 | 188 | 206 | 616 | −261 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 40 | 46 | 80 | 0 |
| Årets resultat | −21 | −174 | 148 | 161 | 536 | −261 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 168 | 1 309 | 1 567 | 1 864 | 1 772 | 1 253 |
| Anläggningstillgångar | 748 | 776 | 772 | 711 | 413 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 59 | 74 | 146 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 44 | 59 | 74 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 146 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 705 | 718 | 699 | 565 | 413 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 620 | 633 | 614 | 565 | 413 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 85 | 85 | 85 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 420 | 533 | 795 | 1 154 | 1 359 | 1 253 |
| Varulager m.m. | 200 | 200 | 200 | 242 | 271 | 339 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 200 | 200 | 200 | 242 | 271 | 339 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 68 | 243 | 298 | 300 | 98 |
| Kundfordringar | 0 | 67 | 179 | 134 | 147 | 13 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | – | 1 | 64 | 97 | 147 | 85 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 0 | 67 | 5 | 0 |
| Kassa och bank | 219 | 265 | 352 | 614 | 788 | 816 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 168 | 1 309 | 1 567 | 1 864 | 1 772 | 1 253 |
| Eget kapital | 1 062 | 1 084 | 1 257 | 1 289 | 1 129 | 793 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 012 | 1 034 | 1 207 | 1 239 | 1 079 | 743 |
| Balanserat resultat | 1 034 | 1 207 | 1 059 | 1 079 | 543 | 1 004 |
| Årets resultat | −21 | −174 | 148 | 161 | 536 | −261 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 106 | 226 | 310 | 575 | 643 | 460 |
| Leverantörsskulder | 0 | 13 | 14 | 22 | 21 | 0 |
| Skatteskulder | 57 | 59 | 97 | 137 | 91 | 112 |
| Övriga skulder | 48 | 167 | 199 | 416 | 531 | 342 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | −13 | – | – | 0 | 6 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | 70 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 079 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsminskningen beror på att ägaren bara har jobbat deltid i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 85 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 620 | 633 | 614 | 565 | 413 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 19 | – | 152 | 201 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | 0 | 212 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 156 | 0 | – |
| Årets inköp | 0 | 156 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 146 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 | 10 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 10 | 0 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 75 | 75 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 75 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 31 | 16 | 1 | 0 |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | 1 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÖNDALSVÄGEN 111, 117 68 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2015-06-15
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Medicinska tjänster och tjänster inom plastik och rekonstruktiv kirurgi, konsultationer inom medicin och plastikkirurgi, kirurgiska operationer och olika aestetiska behandlingar. Samt innovationer och utveckling av ny uppfinning.
Bankgironummer
- 5174-0132
- LG Aesthetics AB
kontrollerat 2026-10-13
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-28
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver medicinska vinster och tjänster inom plastik- och rekonstruktiv kirurgi, konsultationer inom medicin och plastikkirurgi, kirurgiska operationer och olika aestetiska behandlingar. Därutöver görs innovationer och utveckling av nya uppfinningar. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.